Aroma v potravinách

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na položku "aroma" ve složení potravin - např. jogurtů nebo pudinků v prášku. Může být pod pojmem "aroma" schováno nějaké éčko?

Doporučení časopisu dTest

Aromatizace potravin je upravena v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1334/2008, o látkách určených k aromatizaci a některých složkách potravin vyznačujících se aromatem pro použití v potravinách nebo na jejich povrchu. V tomto nařízení jsou definovány pojmy, které je třeba osvětlit k odpovědi na Vaši otázku.

Za "aromatickou látkou“ se považuje definovaná chemická látka vyznačující se aromatem.

Za "přírodní aromatickou látkou“ se považuje aromatická látka získaná vhodnými fyzikálními, enzymatickými nebo mikrobiologickými procesy z materiálů rostlinného, živočišného nebo mikrobiologického původu, buď jako taková, nebo po zpracování za účelem lidské spotřeby jedním nebo více tradičními způsoby přípravy potravin (uvedenými v příloze II). Přírodní aromatické látky odpovídají látkám, které se přirozeně vyskytují a lze je nalézt v přírodě.

Z nařízení dále vyplývá, že pokud je ve složení potraviny označeno "aroma", pak potravina může obsahovat jak přírodní, tak syntetické látky s aromatickými vlastnostmi.

Vámi zmíněná "éčka" se používají k označování chemických látek jak přírodního, tak i syntetického původu. Pokud je tedy ve složení potraviny "E" neznamená to nutně, že se jedná o uměle vytvořenou, nebo snad škodlivou látku (například E330 - kyselina citronová může být ve složení takto uvedena). Pokud Vás zajímají jednotlivá "éčka", můžete využít následující odkaz: http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek

Pod pojmem "aroma" se tedy může ukrývat látka, která má označení "E"- může být jak přírodního, tak i syntetického původu.

Pokud se zajímáte o složení potravin, můžete požadovat informace i po Státní zemědělské a potravinářské inspekci, která je příslušným dozorovým orgánem.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest