poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský zákaz jednorázových plastů je tu, pro ČR však ještě neplatí

19.7.2021

Od 3. července nelze uvést na trh klasické plastové vatové tyčinky, brčka, kelímky, misky nebo talíře. Menstruační potřeby nebo vlhčené ubrousky musí mít příslušné označení a varování o ekologických dopadech.

V světových oceánech je 150 milionů tun plastů. Zhruba 80 % pochází ze spotřeby na pevnině a zbytek lze přičíst rybolovu nebo námořní dopravě. Bude-li znečištění pokračovat stejným tempem, do roku 2040 by se toto množství mohlo ztrojnásobit, uvedla italská organizace Altroconsumo.

Cílem evropské směrnice přijaté v březnu 2019 je snížit spotřebu problematického zboží. Zakazuje nebo výrazně omezuje použití plastů při výrobě řady jednorázových výrobků. Jde například o vatové tyčinky, jednorázové talíře, kelímky, příbory, brčka a míchátka, jednorázové tácky, tyčky k nafukovacím balónkům, jednorázové polystyrenové nádoby určené k přepravě jídla, plastové lahve používané jako nápojové obaly, cigaretové filtry, plastové sáčky a igelitky, vlhčené ubrousky nebo menstruační vložky a tampony.

Mezi zmiňovanými položkami  jsou rovněž obaly z polylaminátových lepenkových a papírových obalů s obsahem plastů. Aby byly dodrženy právní předpisy, musí být prakticky všechno jednorázové nádobí nahrazeno opakovaně použitelnými alternativami nebo zbožím z neplastového materiálu.

Spotřebitelské testy však ukázaly, že ani nové výrobky nemusejí být zcela bezpečnou alternativou. Od roku 2024 bude možné uvádět plastové lahve o objemu do 3 l na trh Evropské unie pouze za předpokladu, že jejich uzávěr bude připevněný tak, aby jej nebylo možné odhodit zvlášť.Od roku 2025 budou PET lahve povinně obsahovat nejméně 25 % recyklovaného plastu a od roku 2030 alespoň 30 %. 

Další důležitá změna se týká výrobků osobní hygieny nebo produktů pro údržbu domácnosti. Například vlhčené ubrousky na bázi plastových vláken (polyester a PHA) musí mít přesné označení, které upozorňuje na obsah plastů a dopad na životní prostředí. Stejně musí být označeny hygienické vložky, tampony a jejich aplikátory. Na výrobky, jako jsou vlhčené ubrousky z chemicky nemodifikovaných přírodních polymerů (viskóza, lyocell), se pravidla směrnice nevztahují. Mezi produkty s povinným označením patří také tabákové výrobky s filtrem a nápojové kelímky s obsahem plastu.

Jednotlivé členské státy měly po schválení směrnice na evropské úrovni převést ustanovení do své legislativy. Některé země to však nestihly. Patří mezi ně také Česká republika. Příslušnému zákonu se Poslanecká sněmovna zatím nevěnovala. V jeho návrhu je termín pro doprodej zásob příslušného zboží určen na 1. 7. 2022, proto mají výrobci, obchody a podniky zatím dostatek času.

Některé restaurace a kavárny již delší dobu nepoužívají plastové nádobí, mnohé podniky naopak pod náporem problémů způsobených koronavirovou krizí tuto otázku vůbec neřeší nebo se potýkají s kvalitou či cenou ekologických alternativ. Nadnárodní obchodní řetězce, jako jsou Albert, Globus, Kaufland nebo Lidl, už vyřadily z prodeje problematické produkty.

Směrnice vznikla před vypuknutím pandemie covid-19, proto nezahrnuje jednorázové roušky, rukavice nebo respirátory. Navzdory jejich velké spotřebě a následnému obřímu výskytu v životním prostředí pro ně neexistují žádná pravidla. Správná likvidace je proto závislá pouze na zdravém rozumu a odpovědném chování každého spotřebitele.

Související články