poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Superpotraviny před nákazou neochrání

27.4.2020

Nutričně bohaté superpotraviny patří do vyvážené zdravé stravy, ale nejsou řešením v době epidemií a nechrání před nákazou. Imunitní systém je složitý mechanismus a samospásný způsob ochrany zdraví neexistuje.

Sociální sítě chrlí bezpočet rad, jak se chránit před virem SARS-CoV-2. Zmiňován bývá zvýšený příjem superpotravin v doplňcích nebo stravě. Třeba kurkuma, zázvor nebo skořice jsou oblíbeným tématem internetu i mimo čas pandemie. Belgická organizace Test-Achats zvolila jako příklad nápoj kurkumové latte neboli zlaté mléko. Jeho základními ingrediencemi jsou mléko, kurkuma, zázvor a skořice, ke kterým se obvykle přidá kardamom a med. Je to bezpochyby výživný nápoj, má však vliv na imunitu?

Imunitní systém zajišťuje schopnost organismu odolávat nemocem. Vzhledem k tomu, že tělo musí čelit prakticky nepřetržitému působení různých mikroorganismů (bakterie, viry, plísně, parazité), jde o nekonečný boj. Mechanismy imunitních reakcí jsou složité a dosud nejsou zcela prozkoumané. Rozhodující je, že se imunitní systém nechová jako jeden společný celek, má svou dynamiku a souběžně v něm probíhá mnoho různých procesů. Pro jeho správnou funkci je nutná rovnováha a harmonie.

Snaha o posílení imunitních buněk je komplikovaná. Buňky navíc reagují odlišně podle ohrožení, kterému čelí. Na které se zaměřit a v jakém měřítku? Vědci neustále studují účinky stravy, fyzické aktivity, věku, stresu nebo dalších faktorů na imunitní reakce.

Je známo, že imunita s věkem slábne. Infekce dýchacích cest, chřipka a pneumonie patří mezi hlavní příčiny skonu lidí starších 65 let. Mnoho studií ukázalo, že u seniorů je vyšší pravděpodobnost nákazy a úmrtí na infekční choroby. Tento smutný fakt dokazují i statistiky provázející současnou koronavirovou pandemii.

Nedostatek některých vitaminů a minerálů (například zinku, železa, selenu, mědi, kyseliny listové, vitaminů A, B6, C nebo E) může ovlivňovat imunitní reakce. Stále však nejsou žádné důkazy, že by některé koření skutečně zvyšovalo imunitu nebo dokonce chránilo před různými chorobami.

Jak je to tedy se zlatým mlékem neboli kurkumovým latte? Kurkuma, zázvor a skořice jsou bohaté na protizánětlivé složky a antioxidanty, které chrání buňky před poškozením v důsledku oxidačního stresu. Mohou sice obecně prospět, ale nikdy nebylo spolehlivě prokázáno, že by měly pozitivní účinek proti bakteriálním či virovým infekcím. Antivirový účinek kurkuminu, aktivní složky kurkumy, se projevil ve výzkumech in vitro, tedy pouze v laboratorních podmínkách.

V reálu se tyto poznatky zatím nepotvrdily. To, že zřejmě zvyšuje hladinu protilátek v krvi, neznamená, že má příznivý účinek na celkovou imunitu organismu. Podobné je to se skořicí a její nejslibnější složkou, skořicovým aldehydem. Antibakteriální a protiplísňové účinky se prokázaly in vitro, ale dostatečné klinické studie k jejich potvrzení u lidí neproběhly. Účinek zázvoru na lidský organismus sice zkoumán byl, ale výsledky příslušných výzkumů jsou nespolehlivé.

Potraviny užívané jako koření jsou konzumovány ve velmi malém množství. Mimoto mají obecně nízkou biodisponibilitu, tedy míru, ve které je tělo umí využít.

Nepřeceňujme tedy možnosti superpotravin a zařazujme je do svého jídelníčku pouze jako součást pestré stravy. Správné stravovací návyky a zdravý životní styl jsou přirozené příklady toho nejlepšího, co pro sebe můžeme v současné krizi udělat.

Související články