Může si prodejce při platbě kartou účtovat příplatek?

NE

 

Jak to?

Prodejce má ze zákona povinnost přijímat pouze tuzemské bankovky a mince a přijímání platebních karet je jeho dobrovolnou aktivitou. A proto si může určit i pravidla. Poplatek za platbu kartou v případě koupě spotřebitelem však zákon výslovně zakazuje.

Další informace:

V situaci, kdy spotřebitel využije debetní nebo kreditní kartu (spadají sem zejména běžné platební karty MasterCard a Visa), není možné mu naúčtovat poplatek za využití tohoto platebního prostředku. Popsaná právní úprava se vztahuje i na platby na čerpacích stanicích.

Platba kartou je pro prodejce méně výhodná než platba v hotovosti, protože musí ze zaplacené částky část peněz odvést zprostředkující bance. Tyto náklady si však prodejce zahrne do ceny zboží a služeb.


Zákonný podklad:

§ 3 odst. 2 a § 24 odst. 7 písm. a) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, § 5 zákona č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí, § 254 odst. 2 zákona č. 370/2017 Sb., o platebním styku

Chcete-li si přečíst přesné znění ustanovení zmiňovaného zákona, můžete využít bezplatné služby dostupné na www.zakonyprolidi.cz. Případně pomocí internetového vyhledávače naleznete i jiné webové stránky, které přinášejí úplná znění právních předpisů. Stačí, když do vyhledávače zadáte název právního předpisu, případně jeho číslo.


Související vzory:

Podnět České obchodní inspekci pro porušování zákona o ochraně spotřebitele
 

S účinným postupem týkajícím se vaší konkrétní situace vás naši odborní poradci seznámí na naší poradenské lince 299 149 009. Ta je pro vás k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin. Poradenství poskytujeme zdarma, vy zaplatíte pouze cenu běžného hovorného.

Přihlásit