Může prodejce odmítnout větší množství mincí?

ANO

 

V jakých případech?

Jedná se o pamětní mince nebo o tuzemské bankovky nebo mince prohlášené Českou národní bankou za neplatné (za určitých okolností je mohou přijímat banky a ČNB).

Jde o více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě (banky a ČNB je přijímají, ale mohou za to žádat poplatek).

 

Další informace

Fyzické osoby (vyjma směnárníků) mohou odmítnout přijetí běžně poškozených bankovek a mincí (ošoupané, natrhlé). Právnické osoby a směnárníci musí přijímat i běžně poškozené bankovky, jsou-li celé (tzn. že nechybí část bankovky). ČNB běžně poškozené bankovky přijímá. Banky je přijímají, pokud jsou celé, celistvé (v jednom kuse) nebo jsou rozděleny maximálně na dva evidentně k sobě patřící kusy, které představují více než 50 % celkové plochy.

Nestandardně poškozené bankovky a mince (vylouhované, plesnivé…) může odmítnout kdokoli, ČNB a banky je bez náhrady zabavují.


Zákonný podklad:

§ 5 a § 9 zákona č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí

 

S účinným postupem týkajícím se vaší konkrétní situace vás naši odborní poradci seznámí na naší poradenské lince 299 149 009. Ta je pro vás k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin. Poradenství poskytujeme zdarma, vy zaplatíte pouze cenu běžného hovorného.

Přihlásit