Může prodejce odmítnout platbu stravenkami či kartou?

ANO

 

Jak to?

Prodejce má povinnost přijímat pouze zákonné peníze, tedy tuzemské bankovky a mince. Vše ostatní je dobrovolné, odmítnutí karet či stravenek tedy není diskriminací spotřebitele.


Zákonný podklad:

§ 5 odst. 1 zákona č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí, rozsudek Nejvyššího správního soudu č.j. 3 As 49/2007-43, rozsudek Nejvyššího správního soudu č.j. 8 As 35/2005-51

Chcete-li si přečíst přesné znění ustanovení zmiňovaného zákona, můžete využít bezplatné služby dostupné na www.zakonyprolidi.cz. Případně pomocí internetového vyhledávače naleznete i jiné webové stránky, které přinášejí úplná znění právních předpisů. Stačí, když do vyhledávače zadáte název právního předpisu, případně jeho číslo.

 

S účinným postupem týkajícím se vaší konkrétní situace vás naši odborní poradci seznámí na naší poradenské lince 299 149 009. Ta je pro vás k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin. Poradenství poskytujeme zdarma, vy zaplatíte pouze cenu běžného hovorného.

Přihlásit