Co je to roční procentní sazba nákladů (RPSN)?

Co to je?

Roční procentní sazba nákladů udává procento z dlužné částky, které musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti s úvěrem či půjčkou, jejich správou a dalšími výdaji spojenými s jejich čerpáním, tedy veškeré náklady, které jsou s tou kterou půjčkou spojené.

 

Další informace

Úrok ukazuje pouze cenu vypůjčených peněz, nejsou v něm zahrnuty ostatní náklady. Oproti úroku v sobě tedy RPSN nese veškeré náklady s půjčkou či úvěrem spojené – např. poplatky za uzavření smlouvy, za správu úvěru, za převody peněžních prostředků, za pojištění schopnosti splácet.

 

Příklad

Dva subjekty nabízejí půjčku 100 000 Kč s úrokem 10 % p.a. (per annum, tj. ročně). Na první pohled tedy vypadají nabízené půjčky zcela shodně. Zatímco ale první subjekt si kromě úroku počítá např. jen poplatek za uzavření smlouvy, druhý subjekt spotřebiteli naúčtuje kromě úroku poplatek za uzavření smlouvy, každoměsíční sazbu za správu úvěru a ještě pojištění schopnosti splácet. RPSN u první půjčky tak může činit 12 %, u druhé se ale může pohybovat třeba kolem 18 % - a to už je docela rozdíl.


Zákonný podklad:

§ 4, § 5, § 6, § 10, Příloha č. 1, Příloha č. 2, Příloha č. 3 zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru


Související vzory:

Námitka nedodržení informační povinnosti ve smlouvě o spotřebitelském úvěru
Podnět České obchodní inspekci pro porušování zákona o spotřebitelském úvěru I.
 

S účinným postupem týkajícím se vaší konkrétní situace vás naši odborní poradci seznámí na naší poradenské lince 299 149 009. Ta je pro vás k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin. Poradenství poskytujeme zdarma, vy zaplatíte pouze cenu běžného hovorného.

Přihlásit