Databáze nebezpečných výrobků

svítící balónek

Hlášení RAPEX 48/2019

Průhledný nafouknutý balónek připevněný k pevné plastové rukojeti. Rukojeť obsahuje baterii AAA, která ovládá světelný LED řetěz, který je ovinutý kolem vnější strany.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení, uškrcení, zdravotní
Nebezpečí

LED světelný řetěz je příliš dlouhý a může se uvolnit. Pokud by se omotal kolem krku dítěte, mohlo by dojít k uškrcení. Pájka řetězu obsahuje nadměrné množství olova (naměřená hodnota do 9, 33 % hmotnostních). Olovo představuje riziko pro životní prostředí.
Dále může být snadno otevřen zásobník baterií, nebo se může při pádu rozbít, takže se zpřístupní baterie. Dítě by mohlo baterie vložit do úst a mohlo by dojít k poškození gastrointestinálního traktu nebo k udušení.

Rozpor s

Výrobek nesplňuje požadavky Směrnice o bezpečnosti hraček, směrnice Komise o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice RoHS2) a příslušné evropské normy EN 71-1 a EN 62115.

Země záchytu Ohlašující: Velká Británie
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Dobrovolná opatření: zničení výrobku.

Datum publikace 02.12.2019
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2020 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © dTest, o.p.s., 2020. Odpovědnost za překlad nese dTest, o.p.s.

Přihlásit