Databáze nebezpečných výrobků

šperky "Semillas de huayruro"

Hlášení RAPEX 7/2015

Různé šperky se semeny rostlin Abrus Precatorius nebo Ormosia Coccinea. Semena rostliny Ormosia Coccinea (Huayruru) jsou intenzívně červená s jedním černým flíčkem a dlouhé mezi 11 a 14 mm. Semena jsou intenzívně červená s jedním černým flíčkem na spodní straně a mají velikost 3-8 mm.

Kategorie Sport a turistika - Dekorativní předměty + šperky
Riziko Chemické
Nebezpečí

Semena rostliny Abrus precatorius obsahují abrin, což je toxin extrémně jedovatý při požití nebo při přímém kontaktu s poraněným místem na kůži.  Semena Ormosia Coccinea jsou jedovatá při žvýkání.

Země původu Peru
Země záchytu Ohlašující: Španělsko
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Povinná opatření: stažení zboží z trhu.

Datum publikace 24.02.2015
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2018 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Občanské sdružení spotřebitelů TEST, 2018. Odpovědnost za překlad nese Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Přihlásit