Databáze nebezpečných výrobků

Skládací koloběžka SCOOTER

Skládací koloběžka s jedním předním a dvěmi zadními kolečky byla nabízena ke koupi v různém barevném provedení (červeném, zeleném). Na sloupku řízení a na ploše k stání jsou barevné dětské motivy králíčka s korunkou. Hračka je dodávána v kartonové krabici s potiskem v červené, bílé a modré barvě, na které je však vyobrazena jiná koloběžka než je model složený uvnitř.  Na etiketě nalepené na krabici je uvedeno pouze varování: „Pozor: Nevhodné pro děti do 3 let z rizika polknutí malých částí.“

Typ výrobku Item No. Jrl 204033
Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Poranění
Nebezpečí

Výrobek nesplnil požadavky nařízení vlády (NV č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky), k zákonu č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, protože nevyhověl požadavkům na bezpečnost, které jsou konkretizovány v platné ČSN EN 71-1:2011 + A3:2014, a to v následujících bodech: ochranné černé kryty konců řídítek jsou odstranitelné bez použití síly (minimální požadavek je 60 N dle čl. 4.9 – Vyčnívající části), průměr konce řídítek je 33 mm, přestože minimální požadovaná velikost je 40 mm (dle čl. 4.15.5.7 Vyčnívající části.), nastavitelná a skládací řídítka mají přístupné otvory, do kterých je možné vložit prsty (čl. 4.15.5.4), mezery mezi koly a tělem hračky umožňují, aby do nich byla vložena tyčinka o průměru 5 mm, aniž by do nich současně mohla být vložena tyčinka o průměru 12 mm (dle čl. 4.15.1.6 – Uspořádání převodů a kol), nedostatečná pevnost řídítek (dle čl. 4.15.5.3 – Pevnost). V průběhu zkoušení pevnosti se objevily hned dvě závady. Řídítka se při jedné ze zkoušek rozdělily na dvě části a po zatížení se zbortil sloupek řízení s řídítky. Je pravděpodobné, že při běžném a předpokládaném způsobu použití nebo při hře s touto koloběžkou může dojít vzhledem k výše uvedeným závadám k nebezpečným situacím, při nichž hrozí dítěti poranění. Jedná se o riziko zranění při zachycení prstů v otvorech během manipulace s koloběžkou nebo při pádu z důvodu nedostatečné pevnosti použitého materiálu, uchycení řídítek či ochranných krytů těchto řídítek.   

Země původu Čína
Rozpor s

Česká obchodní inspekce uložila distributorovi ochranné opatření, a to okamžité stažení výrobku z distribuce, aby zamezila dalšímu prodeji totožných výrobků, které nesplňují technické požadavky na hračky. Veškeré údaje o nebezpečné koloběžce byly zveřejněny se systému RAPEX pod číslem A12/0028/16.

Čárový kód 6900012040336
Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Datum publikace 01.02.2016
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit