Databáze nebezpečných výrobků

Sada na tkaní z gumiček "Folie Looms Bandz"

Hlášení RAPEX 3/2015

Sada obsahuje gumičky různých barev, dva typy ozdob ve tvaru srdcí a hvězd, tkalcovský stav a háček na háčkování.

Typ výrobku FB-600
Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Chemické
Nebezpečí

Výrobek představuje chemické nebezpečí, protože ozdoby ve tvaru hvězdy obsahují di(2-ethylhexyl)ftalát (DEHP) v nadměrném množství (naměřeno až 45 % hm.). Tento ftalát může způsobit poškození zdraví dítěte a může představovat riziko pro plodnost a vývoj pohlavních orgánů.

Země původu Čína
Rozpor s

Podle nařízení REACH jsou ftaláty DEHP, DBP a BBP zakázány ve všech hračkách a dětském zboží, zatímco ftaláty DINP, DIDP a DNOP jsou zakázány v případě, že se výrobek může dostat do úst dítěte.

Čárový kód 6932758493770
Země záchytu Ohlašující: Německo
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Dobrovolná opatření: stažení zboží z trhu.

Datum publikace 26.01.2015
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Jana Majerová 30.1.2015 17:36

  Chci se zeptat jak je možné,že až má celé česko nakoupeno pro své děti gumičky,přívěsky a pletací stavy-tak potom se teprve zjistí že jsou věci škodlivé. a tak je to v naší zemi se vším.Potraviny,hračky,oděvy...

  reagovat

  R R
  • Andrea - dTest 3.2.2015 17:51

   Dobrý den, tento nebezpečný výrobek byl odhalen v Německu, nejde tedy o případ z České republiky. Již dříve (na konci srpna 2014) byl britský řetězec s hračkami a módními doplňky Entertainer nucen stáhnout nabízené gumičky z prodeje – obsahovaly totiž nadměrné množství karcinogenních ftalátů (stejně jako nyní u případu v Německu).

   Již tento případ ftalátů v gumičkách na zaplétání vzbudil velkou pozornost, spuštěno bylo rozsáhlé testování. V České republice se testování loom bands (tedy gumiček) na obsah nebezpečných látek věnuje ekologické sdružení Arnika, které zatím v žádném z přibližně stovky testovaných vzorků neodhalilo ftaláty ani jiné škodlivé látky. Česká obchodní inspekce pak nařídila stažený některých balení z trhu, důvodem však nebyly ftaláty, ale nedostatečné označení složení výrobku.

   I v zahraničí je případ z Velké Británie a Německa ojedinělý, v žádných dalších gumičkách zatím nebyly ftaláty prokázány.

   reagovat

   R R
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2018 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Občanské sdružení spotřebitelů TEST, 2018. Odpovědnost za překlad nese Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Přihlásit