Databáze nebezpečných výrobků

Plyšový sněhulák

plysovy_snehulak plysovy_snehulak_2

Měkce vycpaný sněhulák je vyrobený z bílého plyše a je cca 200 mm vysoký. Nos ve tvaru mrkve má z plyše, oči jsou z plastu, „ruce“ z černé plsti a vyšitá ústa. Knoflíky jsou ušité z pevně cpaného plyše. Na hlavě má sněhulák klobouk ozdobený taftovou stuhou a na krku šálu. V hlavě je všitá šňůrka s přísavkou o průměru 25 mm.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení
Nebezpečí

V průběhu zkoušky tahem došlo k uvolnění několika malých součástí hračky, které se vejdou do zkušebního válce a nevyčnívají z něj: knoflík silou 20,1 N, jedno oko 61,3 N a druhé oko 62,8 N. Požadavek stanovený příslušnou technickou normou je 90±2 N. Dále se silou 88,3 N uvolnila šňůra s přísavkou, která se také vešla celá do zkušebního válce pro malé části. Při uvolnění šňůry s přísavkou se roztrhl šev, ve kterém byla šňůra zašita. Tím vznikl otvor, do něhož bylo možné zasunout přední část tyčinky o průměru 12 mm, což znamená nežádoucí dostupnost náplně hračky a možnost jejího vynětí.

Je velmi pravděpodobné, že při hře dítěte s hračkou, tj. při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku, může nastat situace, při které dojde k vdechnutí malých částí, tj. plastových očí, knoflíku, chomáče výplně a v důsledku toho k zablokování dýchacích cest dětského uživatele.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce zakázala prodej uvedeného výrobku a následně distributor přijal opatření ke stažení nebezpečné hračky z trhu. Po zpracování veškerých potřebných dokladů byl plyšový sněhulák nahlášen do systému RAPEX.

Datum publikace 16.11.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit