Databáze nebezpečných výrobků

Plyšový pes s držáky

Plyšová, měkce vycpaná hračka – pes s uchy a textilními popruhy, jejichž délku lze nastavit pomocí plastových spon. Uprostřed zad (pod textilní rukojetí), má plyšové zvířátko kapsičku zapínanou plastovým zdrhovadlem. Pouze v těle některé z prodávaných hraček totožného vzhledu je vložena plastová krabička s hracím mechanismem na knoflíkové baterie. Rozměry pejska nepřesahují 34 cm na délku a 23 cm na výšku.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení, zranění
Nebezpečí

Po otevření zipu u kapsičky na zádech zvířátka, je přístupný zvukový mechanizmus, který nevyhovuje svou konstrukcí bezpečnostním požadavkům na hračky pro děti do tří let. Při zkoušce tahem se zvukový mechanismus rozdělil do dvou částí a čip uvnitř něj se stal dostupným a oddělitelným. Tento čip má ostré hroty na všech rozích. Také hudební mechanizmus se rozdělil na dvě částí a vnitřní velmi malé prvky (pružiny, šedé dílky, čipy s dráty, dráty a reproduktor) se staly přístupnými.

Některé plastové dílky se během prováděných mechanických zkkoušek uvolnily a vytvořily malé části (sponky, regulují délku rukojeti, další dílky upevňující rukojeti, čenich, pravé oko, levé oko, jezdce zipu, víčko baterií, knoflíkové baterie a kontaktní části s bateriemi), které zapadly do zkušebního válce pro malé části.

Během zkoušky pevnosti švů se švy umístěné na spodní části přední levé a pravé nohy a také vnitřní švy, dostupné po otevření zipu, rozevřely a umožnily vsunutí zkušební tyčinky, tj. přístup dítěte k vlákenné výplni hračky.

Z výše uvedených závad vyplývá, že dítě může s vysokou mírou pravděpodobnosti při hře hračku rozbít. Vzniklé malé části rozbitých dílů, které hračka obsahuje, mohou při nešťastné souhře okolností dítě zranit či  ohrozit jeho zdraví. Nelze vyloučit ani závažné zdravotní problémy, např. v případě požití či vdechnutí malých částí, jakými jsou knoflíkové baterie. 

Rozpor s

Výrobek dle zkušebního protokolu nesplnil požadavky nařízení vlády o technických požadavcích na hračky (NV č. 86/2011 Sb.), protože nevyhověl požadavkům na bezpečnost konkretizovaným v příslušné technické normě (ČSN EN 71-1:2011 + A3:2014 v článku 4.8 – Hroty a kovové dráty a článku 5.1 – Obecné požadavky, 5.2 – Hračky s měkkou výplní a části hraček s měkkou výplní a 5.8 – Tvar a velikost jistých hraček dle kapitoly 5 - Hračky určené dětem mladším 36 měsíců).

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Datum publikace 24.09.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit