Databáze nebezpečných výrobků

Plastové chrastítko

Jedná se o plastové chrastítko o rozměrech 140 x 93 x 30 milimetrů, které je tvořeno třemi plastovými koulemi ve tvaru „klece“ s plochými plastovými mřížkami. Koule v barvě modré, zelené a červené mají uvnitř plastovou rolničku. Výrobek je, v rozporu se svým předpokládaným určením, označen jako nevhodný pro děti do tří let s poukazem na hrozící nebezpečí spolknutí malých částí.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Zadušení
Nebezpečí

Hračka nesplnila bezpečnostní předpisy na hračky, neboť laboratorní ověření prokázalo, že hračka nevyhověla požadavkům kladeným na tyto výrobky při zkoušce tahem, zkoušce odolnosti proti nárazu a zkoušce tlakem. Při všech těchto zkouškách došlo k porušení jednotlivých částí výrobku, rozlámání plastových koulí a uvolnění rolniček. Je pravděpodobné, že při běžném a obvyklém způsobu používání hračky by mohlo dojít k jejímu rozlámání a uvolnění malých plastových částí, které může dítě spolknout nebo vdechnout. Odpovědnosti za toto nebezpečí se výrobce nemůže vyhnout pouhým konstatováním tohoto nebezpečí a označením výrobku piktogramem - nevhodné pro děti do tří let.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce z důvodu zamezení výskytu dalších totožných výrobků na trhu uložila prodejci jeho zákaz a stažení z distribuce. Dále hračka byla nahlášena a zveřejněna v celoevropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX pod číslem INFO 0100-16.

Datum publikace 29.08.2016
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit