Databáze nebezpečných výrobků

Plastová miska Pansy s dekorem květin

plastová miska pansy

Bílá plastová miska o rozměrech 21 x 5 cm (rozměry se liší od údajů uvedených na etiketě) s barevným potiskem květin a nápisem Pansy. Na dně misky je vylisován text  „MADE IN CHINA“ a nalepena etiketa. Na etiketě je mylně uveden název výrobku jako dekorativní tác v českém, slovenském, polském, maďarském, německém jazyce, neexistující EAN kód, neexistující jméno a adresa distributora, piktogram Zeleného bodu, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“), recyklační symbol, přeškrtnuté symboly myčky, mikrovlnné trouby a vidličky a pohárku. Výrobek je prodáván nebalený.

Typ výrobku ITEM NO: 2042729
Kategorie Zdraví a kosmetika - Kosmetika
Riziko Chemické
Země původu Čína
Rozpor s

Výrobek nesplňuje požadavek závazných právních předpisů, a to článku 3 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami, podle kterého výrobek musí být vyroben tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek neuvolňoval své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí.

Laboratorními testy byla prokázána skutečnost, že výrobek za předvídatelných podmínek použití uvolňuje melamin v množství 4,2 mg/kg simulantu. To je v rozporu s články 10 a 11 Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami ve spojení s přílohou I tohoto nařízení (referenční č. 19975, 25420 a 93720, č. látky 239). Limit (2,5 mg melaminu/kg simulantu) uvedený v tomto nařízení byl tak překročen. Dle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin – EFSA - ze dne 16. 4. 2010 (Scientific Opinion on Melamine in Food and Feed) může melamin způsobit poškození ledvin.

Laboratorními testy byla dále prokázána skutečnost, že výrobek za předvídatelných podmínek použití uvolňuje formaldehyd v množství 23,4 mg/kg simulantu. To je v rozporu s články 10 a 11 Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami ve spojení s přílohou I tohoto nařízení (referenční č. 17260, č. látky 98). Limit (15 mg formaldehydu/kg simulantu) uvedený v tomto nařízení byl tak překročen. Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce.

Čárový kód 8713120427290 (kód neexistuje)
Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Datum publikace 14.11.2016
Zdroj: MZdr ČR

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit