Databáze nebezpečných výrobků

Little Horse (může se jednat o padělek) Plastová figurka poníka

Hlášení RAPEX 39/2011

Souprava s růžovým plastovým poníkem vysokým 30 cm s dlouhou žlutou hřívou a ocasem, a s hřebenem, korunkou a příslušenstvím. Hračky jsou zabaleny v růžové kartonové krabici s průhledným oknem a textem "dressed for a party."

Typ výrobku č. zboží: 83069
Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Chemické
Nebezpečí

Výrobek představuje chemické nebezpečí, protože obsahuje 17% hmotnosti di-2-etylhexylftalátu (DEHP).

Země původu Čína
Rozpor s

Podle nařízení REACH jsou ftaláty DEHP, DBP a BBP zakázány ve všech hračkách a dětském zboží, zatímco ftaláty DINP, DIDP a DNOP jsou zakázány v případě, že se výrobek může dostat do úst dítěte.

Země záchytu Ohlašující: Finsko
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Celní úřady zakázaly dovoz.

Datum publikace 06.10.2011
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Lidka 28.10.2011 08:30

  před týdnem jsme tohoto poníka koupili v Kauflandu v Hranicích...jsou i tito závadní, nebo pouze při koupi od ťamanů?

  reagovat

  R R
  • časopis dTest 4.11.2011 09:55

   Důležité je, zda popis a fotografie odpovídají databázi a nikoliv místo zakoupení. I v kamenných obchodech můžete nepochybně zakoupit nebezpečný výrobek.

   reagovat

   R R
   • Lidka 24.11.2011 22:00

    zboží se shoduje, zvažuji zda je rozumné dát koníka dceři k 8.narozeninám. Už je zabalený a tak mě napadá, jestli není nebezpečný pouze pro malé děti, které jej mohou olizovat...?

    reagovat

    R R
    • dTest 29.11.2011 13:57

     Ftaláty se do organismu dostávají nejenom přímým kontaktem se sliznicí úst, tj. olizováním, ale také vdechováním a taktéž mohou přecházet do organismu kůží. Pokud se tedy jedná o totožný výrobek a ne např. padělek, nedoporučovali bychom jej dceři dávat.

     reagovat

     R R
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2018 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Občanské sdružení spotřebitelů TEST, 2018. Odpovědnost za překlad nese Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Přihlásit