Databáze nebezpečných výrobků

Pes ze dřeva se šňůrou

Hračka na tahání s kolečky je zhotovena z barevných dřevěných dílků, jejíž celková délka nepřesahuje 20 cm. Ouška pejska jsou z textilního materiálu a ocásek tvoří špička pružina z ohebného drátu, na níž je nasazena dřevěná špička. K tahání hračky slouží žlutá textilní šňůrka. Na výrobku nejsou uvedeny žádné identifikační údaje.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení
Nebezpečí

Po provedení zkoušky v tahu se oddělily uši, hlava a ocas hračky a vytvořily malé části (obr. 2).

Podle výsledku zkoušky nevyhověla požadavku normy ani šňůrka o tloušťce 1,42 (±0,04) mm (minimální povolená tloušťka je 1,5 mm). Nevyhovující byla i délka šňůry 1130 (±2) mm. Maximální povolená dílka pro tahací hračky je 800 mm. Z výčtu zjištěných závad je zřejmé, že i velmi malé dítě při běžné manipulaci s hračkou snadno uvolní jednotlivé malé části výrobku a může nastat situace, při níž hrozí poškození zdraví dítěte požitím či vdechnutím některé z těchto malých částí. Hračka na tahání je zjevně určena pro nejmenší děti a pro ty je nebezpečná i příliš dlouhá šňůra, která je součástí výrobku.

Rozpor s

Dle zkušebního protokolu hračka nesplnila požadavky nařízení vlády o technických požadavcích na hračky (NV č. 86/2011 Sb.), protože nevyhověla požadavkům na bezpečnost stanovených příslušnou technickou normou (ČSN EN 71-1:2011 + A3:2014 v článcích 5.1 – Všeobecné požadavky a 5.4 – Šňůry, řetězy a elektrické kabely na hračkách dle kapitoly 5 - Hračky určené dětem mladším 36 měsíců.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce distributorovi uložila ochranné opatření, a to zákaz distribuce této nebezpečné hračky. Nařídila mu také stáhnout tento výrobek, který nesplňuje technické požadavky na hračky, z distribuce, aby zamezila jeho dalšímu prodeji na trhu. Dokumentace k nebezpečné hračce byla zveřejněna v systému RAPEX pod číslem INFO/0220/15.

Datum publikace 05.01.2016
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit