Databáze nebezpečných výrobků

Mars Svratka olejová lampa

Hlášení RAPEX 8/2014

Ozdobná petrolejová lampa ze skla a kovu s kulatým zrcadlem. Zabalena v kartonové krabici s označením MARS SVRATKA a obrázkem výrobku na přední straně.

Typ výrobku 0063
Kategorie Domácnost - Dekorativní předměty + šperky
Riziko Chemické
Nebezpečí

Výrobek představuje chemické nebezpečí, protože tvar výrobku umožňuje snadný přístup k oleji, což může vést k tomu, že olej malé děti požijí. Hrozí vážné poškození plic.

Země původu Česká republika
Rozpor s

Výrobek nesplňuje požadavky nařízení REACH a příslušné normy EN 14059.

Čárový kód 8595004100631
Země záchytu Ohlašující: Slovensko
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Povinná opatření: zákaz uvádění zboží na trh a jakýchkoliv doprovodných činností. Stažení zboží z trhu.

Datum publikace 18.03.2014
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Sdílejte

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

  • Pavol S. 23.1.2024 07:41

    Toto je snaď jedna s posledných kvalitných petrolejových lámp vyrabaných v ČR a SR... Nechápem ako môže byť táto lampa nebezpećná a činske kšunty čo sú vyrobené na kolene prechádzaju bez problémov. Táto výstraha je k smiechu!!!!

    reagovat

    R R
  • Filip Šudák 16.7.2015 23:20

    Norma ČSN EN 14059, citace "Tato evropská norma stanovuje zkušební metody a požadavky na ozdobné olejové svítilny (dále jen svítilny) používané v domácnostech, v restauracích, v rekreačních zařízeních a v podobných místech pro ozdobné účely. Norma neplatí pro svítilny, které jsou určeny jako primární zdroj světla nebo pro průmyslové účely (např. zabezpečení silničních stavenišť). Účelem této normy je snížit riziko náhodné otravy malých dětí do tří let, a to omezením dosažitelnosti oleje pro svítilny (dále jen olej).".

    Podle údajů v návodu výrobce "(p)etrolejové lampy ... jsou určené jako primární zdroj světla a pro průmyslové účely, pro použití v exteriéru a dobře větraném interiéru."

    Zobrazené svítidlo je tedy primárním zdrojem světla, nikoli ozdobná svítilna, proto se na ni ustanovení normy ČSN EN 14059 NEVZTAHUJÍ.

    S ohledem na tu skutečnost, že na svítidlo nevztahuje se norma ČSN EN 149059 per se, případná zkouška těsnosti ve smyslu a podle této normy je, ke vztahu k zobrazenému svítidlu, irelevantní.

    Místo žvástů o Američanech a pod., o kterých víte kulové, zkuste se, pro příště, zaměřit na jádro věci samotné, a pakliže mu nerozumíte, pak, prosím, mlčte. Sine ira et studio.

    reagovat

    R R
  • viktor lorenc 21.3.2014 18:11

    Stálo by za práci se podívat, zda na Slovensku není konkurent, který si přihřál polévku. Jen doufám, že se tato slovenská hloupost nepřenese do boje cz vs. sk kdo toho tomu druhému více zakáže. Přiznám se, že po tomto zařazení lampy Mars budu velmi pečlivý vůči slovenským výrobkům-už z principu.

    reagovat

    R R
    • Peter 2.7.2016 17:33

      výsledok testu:

      "Pri skúškach tesnosti z lampy vytekal olej."

      Tak si ju kúp a nekomentuj.

      reagovat

      R R
  • zpetr 19.3.2014 11:54

    Když budete sledovat další, zde uvedené, zakázané (nebezpečné) výrobky, najdete tam cca dalších 6 olejových lamp zakázaných Švédskem. Asi se na Slovensku inspirovali tam a honem hledali také něco, aby byli alespon v něčem světoví.....

    reagovat

    R R
  • zpetr 19.3.2014 11:45

    Já v poslední době nevím, jestli se u takových nápadů z EU smát nebo plakat. Spíš převažuje to druhé vzhledem k tomu, kam pomalu všichni spějeme.

    reagovat

    R R
  • Datel 19.3.2014 10:38

    Zajímavé je, že na tuto do nebe volající hloupost přišli na Slovensku. Jen pro upřesnění, do plic se vdechuje, požívá se do žaludku.

    reagovat

    R R
  • Hynek 19.3.2014 10:11

    Debilita = konec petrolejek.... těch kvalitních o našeho výrobce
    a výhra čínských kopií - nebezpečných šuntů......pěkná práce!!

    reagovat

    R R
  • Tom Fox 19.3.2014 09:41

    Tak jsem se dnes dozvěděl, že jsme v 18 století málem vyhynuli. Ještě, že máme ten rýč, který nás varuje před pitím oleje z petrolejek. A co všechny stolní krby na biolíh a kahánky na hřitovech....Na všechny vememe rýč a prostě je zakážeme...100x nic umořilo vola a 1000x nic umoří EU...

    reagovat

    R R
  • Honza S. 19.3.2014 09:29

    Proč se nezakáže prodej plynových, elektrických a dalších sporáků, co kdyby si dítě stouplo na špičky a sáhlo na ně? A co trouby na pečení - co když si dítě otevře dvířka a sáhne dovnitř? A co různé léky? Takové věci se snad musí hlídat, resp. uložit mimo dosah dětí. V tomto případě mi uložené opatření připadá nesmyslné.

    reagovat

    R R
  • Jana 19.3.2014 09:20

    Mluvíte mi oba z duše. Jsem přesvědčena, že dnes nám bohužel hrozí větší chemické nebezpečí z většiny potravin než z této lampy. Potraviny totiž narozdíl od oleje do lampy denně požíváme. Ty pseudonormy jsou směšné.

    reagovat

    R R
  • zákazník 19.3.2014 07:42

    Tyto lampy se vyrábějí už tak dlouho a neznám případ, že by se z nich někdo napil. Dříve se používal petrolej. Používaly se běžně doma ke svícení, dělaly se při nich úkoly, domácí práce atd. Někomu tyto výrobky asi vadí, potřebuje na trh "vtlačit" nějaké šunty ze zahraničí ...

    reagovat

    R R
    • Lenka 19.3.2014 08:20

      Přesně tak, mám doma 2, už staré, ale úplně stejné a třetí jsem želbohu rozbila. Napít by se z toho mohl jenom Američan....to bychom mohli stáhnout z trhu ledasco, třeba i auta, co kdyby si někdo lehl hlavou k výfuku :o)))

      reagovat

      R R
      • zpetr 19.3.2014 11:47

        tak lépe bych to nenapsal.... :-)

        reagovat

        R R
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2024 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. dTest, o.p.s., zajišťuje pouze strojový překlad záznamů zveřejněných v týdenním přehledu notifikací RAPEX do českého jazyka, rozhodující je anglické originální znění. dTest o.p.s., neodpovídá za přesnost a úplnost uvedených informací.

Přihlásit