Databáze nebezpečných výrobků

Medvídek gumový svítící

Plastová figurka medvídka z měkkého materiálu zelené barvy o výšce 115 mm. Z horní části hlavy vyčnívá 75 mm dlouhá elastická šňůrka, zakončená poutkem o Ø 11 mm ze stejného materiálu. Figurka je dutá a je v ní vložena plastová kulička o Ø 23 mm, která při otřesu světélkuje (bílé a červené světýlko). Povrch hračky je částečně hladký nebo pokrytý krátkými hustými tyčinkami imitujícími srst.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Uškrcení
Nebezpečí

Šňůrka na hlavičce hračky se při zkoušce zatížením natáhla do délky 1,5 metru, což je téměř sedminásobek limitu stanoveného normou. To znamená vysoké riziko uškrcení v případě, že by šňůra vytvořila při hře s hračkou smyčku kolem krku dítěte.

Rozpor s

Při měření šňůrky bylo zjištěno, že ji lze při zatížení 20,6 N natáhnout do délky 1500 mm. Požadavek stanovený příslušnou technickou normou pro hračky určené dětem mladším 18 měsíců je délka nepřesahující 220 mm, pro ostatní hračky je stanovena délka nepřesahující 300 mm). Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je více než pravděpodobné, že nastane situace, při které může dojít k poškození zdraví – dítěti hrozí nebezpečí uškrcení způsobené dlouhou šňůrou na hračce, která může vytvořit smyčku okolo krku.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce prodej nebezpečné hračky zakázala a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhl gumového medvídka z trhu. Výrobek je po zpracování veškerých potřebných dokladů nahlášen kontaktnímu bodu RAPEX na MPO k dalšímu zpracování.

Datum publikace 22.09.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

  • G. Žáková 1.10.2015 21:52

    Koupili jsme tohohle medvídka dceři na dovolené v Řecku a teď již má šňůrku utrženou, obličej je neznatelný a vnitřní kulička se rozlomila. Ale to dělají všechny tyhle blikací hračky.

    reagovat

    R R

Přihlásit