Databáze nebezpečných výrobků

Klaun na baterie

Elektrická hračka o výšce 20 cm. Výrobek sestává ze dvou hlavních částí: barevné hlavy klauna z měkčeného PVC pevně spojené s plastovým prstencem a plastové rukojeti, s níž je prstenec s hlavou spojen hnací osou, která umožňuje rotaci prstence s hlavou prostřednictvím elektromotoru umístěného v rukojeti hračky. Součástí hračky jsou čtyři barevná plastová pouzdra o průměru 0,92 cm, obsahující malé LED žárovky. Tato pouzdra jsou zakončením 4 měkkých vodičů o délce 2,75 až 8,7 cm, opatřených gumovou izolací. Vodiče vycházejí z prstence spojeného s hlavou. Po vložení baterií (3 ks AAA, které nejsou součástí distribuovaného výrobku) a spuštění hračky spínačem umístěným na rukojeti, dochází k rotaci prstence s hlavou a plastových pouzder, která stejně jako hlava blikají a hračka hraje melodii. Hračka není opatřena žádným obalem.

Hračka rovněž nebyla označena značením CE, ani žádným dalším značením nebo informacemi, vyjma informace „Made in China“ a vyobrazením polohy baterií a jejich typu na rukojeti hračky.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení
Nebezpečí

Při zkoušce tahem aplikované na 2 pouzdra s LED žárovkami a na dva jejich barevné kryty, se při působení tažnou silou o velikosti 21 a 18 N uvolnila celá pouzdra včetně LED žárovek (při působení na celé pouzdro) a při působení silou 5 a 6 N se uvolnily barevné kryty pouzdra (při působení na kryt). Uvolněné dílky hračky se celé vešly do zkušebního válce pro malé části. Pokud se součásti hračky vejdou celé do tohoto válce, hrozí jejich spolknutí či vdechnutí malými dětmi v případě, že tyto části vloží do úst.

Země původu Čína
Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce prodej elektrické hračky Klaun zakázala a následně distributor přijal opatření ke stažení výrobku z trhu. Veškeré doklady potřebné k nahlášení této nebezpečné hračky do systému RAPEX byly postoupeny kontaktnímu bodu na MPO. V RAPEXu byl Klaun zveřejněn pod INFO 0055/16.

Datum publikace 30.05.2016
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit