Databáze nebezpečných výrobků

Kanuk kamna na dřevo

Hlášení RAPEX 23/2014

Kamna z kovu a keramického skla s lakovaným povrchem. Tělo je ze svářené oceli a celková hmotnost je 57 kg.

Typ výrobku Kanuk 0
Kategorie Domácnost - Ostatní
Riziko Popálení, požár
Nebezpečí

Strany kamen se snadno mohou přehřát a při dotyku způsobit popálení. Navíc hrozí, že od rozpálených stran a spodní části vzplanou vznětlivé předměty.

Země původu Česká republika
Země záchytu Ohlašující: Německo
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Dobrovolná opatření: stažení zboží z trhu.

Datum publikace 04.07.2014
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Jan Bouše 9.7.2014 09:55

  Dřívější verzi kamen na dřevo Kanuk, ještě pod názvem Bullerjan ze Sedlčan již léta používáme na chalupě. Jsou skvělá, nejen podle našich zkušeností, ale také každý kdo k nám přišel, je obdivoval. Největší předností u nich je možnost regulace hoření tak, že teplo nejde převážně do komína, ale do místnosti. Když se místnost vytopí na požadovanou teplotu, pak stačí vyregulovat hoření dřeva tak, aby nehořelo plamenem, ale jen doutnalo. Pak se přikládá dřevo jednou za 6 až 10 hodin a kamna stále dobře hřejí. Jsou velice úsporná, při dosažení velké výhřevnosti.
  To, že Němci označili tato kamna jako nebezpečná proto, že když na ně sáhnete, můžete se spálit, mi připadá padlé na hlavu. Kamna, která nebudou hřát, potažmo pálit, nebudou ani topit. Kdo by chtěl zabránit např. dětem v popálení, může kolem nich dát nějakou zástěnu. Tím ovšem do určité míry eliminuje účinky sálavého tepla, které se od nich šíří a je příjemné.
  Přestože kamna používáme již nejméně 15 let, neobjevily se na nich žádné známky toho, že by se měly někde propálit. Nesmí se ovšem do nich dát uhlí.
  Kamna každému doporučuji.

  reagovat

  R R
  • Petr Bolf 14.1.2016 11:43

   Přesně tak.

   Ano, kamna Kanuk jsou skutečně navržena tak, aby hřály, aby vytopily rychle i velké prostory. To, že se o ně může někdo spálit je vlastnost, nikoliv chyba.

   Doporučuji, aby soudruzi v Německu zakázali třeba i táborové ohně, kvůli riziku popálení.

   reagovat

   R R
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2018 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Občanské sdružení spotřebitelů TEST, 2018. Odpovědnost za překlad nese Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Přihlásit