Databáze nebezpečných výrobků

Bebetto (výrobek může být padělek) Dětská toaletní sedátka

Hlášení RAPEX 29/2011

Dětská toaletní sedátka.

Typ výrobku zboží č. 822.01, 830.01
Kategorie Děti - Děti - vybavení
Riziko Chemické
Nebezpečí

Výrobek představuje chemické nebezpečí, protože obsahuje 26% hmotnosti di-2-etylhexylftalátu (DEHP).
 

Země původu Turecko
Rozpor s

Podle nařízení REACH jsou ftaláty DEHP, DBP a BBP zakázány ve všech hračkách a výrobcích pro děti, zatímco ftaláty DINP, DIDP a DNOP jsou zakázány v případě, že se výrobek může dostat do úst dítěte.

Čárový kód 8 697558031093
Země záchytu Ohlašující: Bulharsko
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Úřady zakázaly prodej.

Datum publikace 30.07.2011
Zdroj: RAPEX - jednotný trh EU

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Martina 4.8.2011 07:10

  Sedátko mám doma, co s ním ??? Můžu ho vrátit do obchodu ?? Pochybuji, že mám ještě účtenku.

  reagovat

  R R
  • Časopis dTest 4.8.2011 15:02

   Nejvhodnějším způsobem řešení Vaší situace je u prodejce uplatnit rozpor s kupní smlouvou podle § 616 Občanského zákoníku, protože jste od tohoto výrobku spravedlivě očekávala, že se jedná o bezpečný výrobek (jako důkaz nebezpečnosti výrobku, můžete použít databázi RAPEX). Výše uvedené zákonné ustanovení Vám poskytuje právo požadovat odstranění vady (rozporu) opravou nebo výměnou věci. Případně pokud takovýto postup není možný, můžete od smlouvy odstoupit.
   Pokud byste skutečně nenašla účtenku, můžete k prokázaní koupě použít jakýkoli jiný důkazní prostředek (výpis z bankovní karty, svědecká výpověď apod.).

   reagovat

   R R
  • Časopis dTest 4.8.2011 11:15

   Pokud by příslušný český státní orgán oznámil, že se jedná o nebezpečný výrobek, mohla byste požadovat po prodejci vrácení pěněz.
   Samotné uveřejnění v databázi RAPEX bohužel není dostatečným podkladem pro uplatnění zákonného nároku spotřebitele na vrácení výrobku prodejci oproti vrácení kupní ceny. Uveřejnění v této databázi má pouhý informační charakter.

   reagovat

   R R
Poprvé zveřejněno v angličtině v rámci Týdenního přehledu notifikací RAPEX Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise na oficiální stránce Evropské unie "Europa" prostřednictvím Rychlého výstražného systému EU pro nepotravinářské spotřebitelské výrobky (RAPEX) http://ec.europa.eu/rapex © European Union, 2005 - 2018 Oficiální kontaktní místa členských zemí a zemí EFTA-EEA poskytují informace v těchto týdenních přehledech. Podle ustanovení Přílohy II.10 ke směrnici o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES) nese odpovědnost za informaci notifikující strana. Komise nepřebírá žádnou zodpovědnost za přesnost poskytnutých informací. Český překlad: © Občanské sdružení spotřebitelů TEST, 2018. Odpovědnost za překlad nese Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Přihlásit