Databáze nebezpečných výrobků

NUK Dětská láhev PC 250 ml

Jedná se o kojeneckou láhev o objemu 250 ml z průsvitného plastu (polykarbonátu) se silikonovou savičkou a průhledným plastovým víčkem. Láhev je zdobena světlemodrožlutým potiskem s dětskými motivy (mráčky, z kterých prší, louka, červík, motýl…). V dolní části láhve je uveden text „NUK“. Ze strany láhve je uveden symbol výrobku pro styk s potravinami (kelímek s vidličkou). Plastové víčko a tělo láhve jsou přelepeny etiketou, kde je kromě jiného uvedeno určení výrobku pro děti do 6 měsíců (0-6 Mon.) a text NUK®. Příbalový vícejazyčný leták je uložen uvnitř láhve. Výrobek je vybaven českou etiketou, kde se nachází název výrobku, určení výrobku pro děti do 6 měsíců, odkaz na pokyny k použití v příbalovém letáku, název a adresa výrobce a dodavatele.

Kategorie Děti - Děti - vybavení
Riziko Zdravotní
Nebezpečí

Při výrobě této polykarbonátové láhve byl použit bisfenol A (BPA). Polykarbonátové kojenecké láhve jsou hlavním zdrojem vystavení kojenců BPA. Některé účinky (biochemické změny v mozku, účinky ovlivňující imunitu a zvýšená náchylnost k nádorům prsu) související s BPA by mohly být významné z toxikologického hlediska. 

Země původu Německo
Rozpor s

Podle nařízení (EU) č. 321/2011, kterým se mění nařízení (EU) č. 10/2011 se s účinností od 1. 5. 2011 bisfenol A /2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan/ nesmí používat při výrobě polykarbonátových kojeneckých lahví. S účinností od 1. 6. 2011 se takové výrobky nesmějí uvádět na trh EU a dovážet do Unie. Výrobky, které nesplňují citované nařízení EU, nelze považovat za bezpečné.

Čárový kód 4008600049333
Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Datum publikace 26.09.2011
Zdroj: MZdr ČR

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Kateřina 22.10.2013 20:38

  Dobrý večer, mám na Vás prosbu. Mám doma láhev po neteři (nepouživanou,ale kupovanou už asi před 5 lety) a je tam symbol šipky v trojuhelníku a číslo 7 a nápis other. Je tato láhev v pořádku nebo je špatná? Děkuji za odpověď

  reagovat

  R R
  • dTest 24.10.2013 11:09

   Dobrý den,
   doporučujeme tuto lahev nepoužívat. Pod číslem 7 se označují "ostatní polykarbonáty". Některé zdroje upozorňují, že tyto plasty mohou obsahovat BPA. V případě označení plastu číslem 3 a písmeny PP se jedná o bezpečný polypropylen.

   reagovat

   R R
 • estan 29.8.2013 14:05

  Musím přidat další zprávu a tím se omluvit jak prodejci, tak výrobci. Zmiňovanou láhev jsem znovu zkoumala a našla značku, o které jsem mluvila ve svém komentáři. To je trojúhleník (bez čísla 5) a pod ním písmena PP. Pokud jsem si informace prodavačky z dětského obchodu zapamatovala správně, tak láhev s tímto označením by měla být v pořádku. Je to tak?

  reagovat

  R R
  • dTest 3.9.2013 11:31

   Ano, polypropylen (PP) je v pořádku.

   reagovat

   R R
 • estan 29.8.2013 07:37

  Dobrý den, tuto láhev jsem koupila v květnu 2013 v Tesco. Spěchala jsem a nestudovala nápisy na láhvi. Spoléhala jsem na to, že NUK dělá kvalitní věci. Poté, co jsem objevila tento test, šla jsem do obchodu s dětskými věcmi koupit jinou. Paní prodavačce jsem sdělila důvod, proč kupuji jinou láhev. Byla dost překvapená. Poučila mě, jaké značky by na lahvích měly být uvedeny (napr. trojúhelník a v něm číslo 5, nebo jen číslo 5). Mluvila rovněž o rozdílu mezi polykarbonátem a, snad si to pamatuji dobře, polypropylenem? Nicméně na mé lahvi není žádná značka ve tvaru trojúhleníku ani žádné číslo 5 uvedeno. Můžu věřit tomu, že je láhev v pořádku, když byla koupena o dva roky později? Nebo vzhledem k tomu, že tam tato značka není a informace o láhvi už jsem dávno vyhodila, se jí raději zbavit? Koupila jsem láhev skleněnou. Překvapilo mě, že i na ní je nápis BPA free. Můžou i sklěněné láhve obsahovat BPA? Myslela jsem, že jde jen o láhve "plastové".

  reagovat

  R R
 • marw 12.1.2012 06:20

  tuhle láhev máme, je na ní nápis BPA free... no jo, napsat se dá cokoli..

  reagovat

  R R
 • Pavlína 14.10.2011 00:15

  mám tuhle ale růžovou, no i tak letí z baráku! Mám i trénovací hrneček...co s ním? Mám se bát? Člověk pořídí drahou lahev v domnění, že dělá pro svoje dítě jen to nejlepší a co z toho? Ještě mu ubližuje. Příště koupím obyč za 50,- a udělám líp. Které značce mám tedy věřit? Dá se to vůbec říct takhle obecně?

  reagovat

  R R
  • časopis dTest 18.10.2011 22:22

   Bohužel obecně se nedá poradit, která láhev, či který typ je bezpečný. Ani když se člověk vyhne levným "noname" výrobkům na tržištích a podobně, přesto může narazit na nebezpečí i u renomované značky. Naopak škodlivost jednoho výrobku od konkrétní značky neznamená škodlivost všech výrobků této značky. Bohužel není lepší rada než sledovat informace o nebezpečných výrobcích, případně testy výrobků (jsou-li provedeny) a všímat si nestandardních vlastností výrobků (zápach apod.). V případě podezření se pak obrátit na Českou obchodní inspekci.

   reagovat

   R R
   • Pavel Janata 20.2.2013 22:05

    Láhev NUK máme tuto modrou a růžovou, z drogerie Rossmann v Nymburce

    reagovat

    R R
 • gabina 4.10.2011 20:45

  mela jsem lahvicku nuk bohuzel jako spotrebitel nezjistim jestli obsahuje skodlive latky.hned jsem je vyhodila ale bohuzel byli pouzivane rok a pul tak doufam ze zadne zdrav.problemy memu diteti nenastanou.takove vyrobce bych okamzite pokutovala takovou castkou aby uz nikdy nic nemohli vyrabet

  reagovat

  R R

Přihlásit