Databáze nebezpečných výrobků

Calcium pantothenicum Zentiva

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informuje o stahování všech šarží léčivého přípravku Calcium pantothenicum Zentiva 30 g a 100 g z úrovně pacientů.

Léčivý přípravek Calcium pantothenicum Zentiva se používá k léčbě porušené kůže jako jsou popáleniny, oděrky, poškození zářením, atopická dermatitida, ragády prsních bradavek, opruzeniny u kojenců apod.

Přípravky Calcium pantothenicum Zentiva, drm. ung. 30g a Calcium pantothenicum Zentiva, drm.
ung. 100g nebudou dlouhodobě dostupné na trhu.

Kategorie Zdraví a kosmetika - Léky a doplňky stravy
Riziko Zdravotní
Nebezpečí

Kontrola kvality prokázala, že některé z dalších šarží také nevyhovují požadavkům na mikrobiologickou čistotu - byla zjištěna mikrobiální kontaminace kvasinkami, plísněmi a Pseudomonas aeruginosa. Nanesení masti kontaminované mikrobiální flórou na poškozenou kůži by mohlo způsobit přestup mikrobů do podkoží, následkem toho by mohlo dojít ke vzniku zánětu, který by se mohl i dále rozšiřovat.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Držitel rozhodnutí o registraci společnost Zentiva a.s. chce chránit bezpečnost pacientů, a proto stahuje všechny šarže léčivého přípravku od pacientů. 

Stahování z úrovně pacientů se týká všech šarží s platnou dobou použitelnosti. Viz. obrázek

Poznámka

Pacienti, kteří používají přípravky Calcium pantothenicum Zentiva 30 g nebo 100 g při nejbližší příležitosti navštíví lékárnu, kde jim bude vrácen finanční obnos v hodnotě uvedené na pokladním dokladu.

Pokud pacient nemá doklad k dispozici, bude mu uhrazena hodnota, za kterou se v současné době přípravek nejčastěji prodává.

V případě jakýchkoli potíží po použití přípravku kontaktujte svého lékaře.

Datum publikace 15.03.2014
Zdroj: SÚKL

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

 • Josef M. 19.8.2016 14:36

  Jsem nevýslovně zklamán zjištěním SÚKL, protože s touto mastí jsem získal velmi dobré zkušenosti. Řekl bych, že působí téměř zázračně, protože její účinky se projevují ve velmi krátké době. Přes vyjádřené nadšení mám však i poznatky, které mé nadšení poněkud kalí, a jako by potvrzovaly závěry SÚKL. Trpím chronickou růžovkou s jejími průvodními projevy a tak jsem zkoušel aplikovat Calcium pantothenicum Zentiva. Brzy po aplikaci jsem měl subjektivní pocit, že příznaky se zmírňují, avšak posléze se začaly objevovat místo klasického akné místní zánětlivá ložiska s hnisem. Souvislosti s Pantothenikem jsem nepředpokládal, Teprve zjištění SÚKL o této masti by mohla být odpovědí.
  Na druhé straně však uvádím poznatek, který si nedovedu vysvětlit, a nevím, jestli je zde nějaká souvislost s mastí Calcium pantothenicum. Pro vysvětlení – jsem ve věku 85 let. Na lýtkách jsem měl výrazné křečové žíly, zvláště na levé noze; v jednom místě byl příznak počátečního stadia bércového vředu. Napadlo mě vyzkoušet na postižené místo (potenciální bércový vřed) Calcium pantothenicum. Kupodivu, po dvou třech aplikacích příznaky zázračně zmizely. (Bližší časové údaje nemohu uvést, nesledoval jsem je, neboť, po pravdě řečeno, jsem nepředpokládal vysokou pravděpodobnost pozitivního výsledku). To mě inspirovalo k pokusu podobně ošetřit křečové žíly. IIuze jsem si nedělal, vím, že nejčastěji se řeší křečové žíly operativně, - ale co kdyby. Proto jen několikrát zcela nahodile, jak jsem si vzpomněl jsem postižená místa ošetřil mastí Calcium pantothenicum. Další pozornost jsem problému nevěnoval, protože stav mých krečových žil nevyvolával bolesti. Teprve dnes, asi po jednom měsíci jsem si všiml, že po křečových žilách na obou nohách není ani památka. Je mě jasné, že je odvážné tvrdit, že je to důsledek použití zmíněné masti, vždyť jsem ji použil pouze na levé noze. Lékař – specialista by jistě prohlásil, že uvedené souvislosti jsou nesmyslné, ale já bych přesto rád znal souvislosti, copak křečové žíly se vyléčí sami od sebe, zvláště v tak vysokém věku?
  Jen pro úplnost: již delší dobu nepoužívám žádné léky kromě výplachů močového měchýře (chemoterapie) jako pokračování terapie karcinomu v močovém měchýři. Že by zde byla příčinná souvislost s vyléčením křečových žil a zmizení příznaků bércového vředu na kůži? Zdá se to být rovněž málo pravděpodobné.

  reagovat

  R R
 • Petra Adámková 31.3.2014 16:37

  Tuto mast se snažím mít stále v lékárničce. Je výborná a jedinečná speciálně na spáleniny, popáleniny.
  Jednu z těch nebezpečných mám doma, ještě nepoužitou, takže ji při nejbližší příležitosti v lékárně vrátím.
  Škoda, že došlo k této nepřijemnosti, ale já osobně si i přes to koupím novou.

  reagovat

  R R
 • Zdeňka Straková 20.3.2014 21:02

  Tuto mast běžně používám již od dob socialismu.
  Je na všechno výborná. Jsem silně zklamaná, že tento výrobek nacházím mezi nebezpečnými. Mám doma tři kusy a do dnešního dne jsem ho používala. DOufám jen, že se závadnost (plísně) dodatečně u mě neprojeví.

  reagovat

  R R

Přihlásit