Neprodávejte vzduch
#NeprodavejteVzduch

Nadměrné obaly klamou spotřebitele
a zatěžují životní prostředí.

Kampaň podpořilo 3 761spotřebitelů

Chci se připojitProč jsou nadměrné obaly problém?

Zákon o obalech mimo jiné stanoví, že osoba, která uvádí výrobek na trh, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší, a to s cílem snížit množství odpadu z obalů. V realitě však obal výrobku není vždy přiměřený jeho skutečným rozměrům. Týká se to potravin, kosmetiky a drogistického zboží, hraček, potravinových doplňků a řady dalších výrobků.

V některých případech je větší velikost obalu dána povahou výrobku a je nezbytná pro jeho ochranu – typickým příkladem může být nafouknutý obal chránící smažené brambůrky (chipsy) před rozdrcením. Častěji se však jedná jen o marketingový trik.

Z pohledu výrobců a distributorů jsou výhody většího obalu zřejmé: je na pultech obchodů nápadnější, poskytuje více prostoru pro obchodní sdělení a hlavně budí zdání, že si spotřebitelé za své peníze odnášejí výrazně více, než tomu ve skutečnosti je. Výrobci také někdy využívají jednu velikost obalu pro produkty, které mohou mít různý objem (například u potravinových doplňků).

Kromě klamání zákazníků mají bezdůvodně nadměrné obaly na svědomí také zbytečnou zátěž životního prostředí. Na jejich výrobu se spotřebuje velké množství obalového materiálu a kamiony převážejí poloprázdné krabice.

Čeho chceme docílit?

 • Upozornit spotřebitele na problematiku nadměrných obalů, aby se vyhnuli nepříjemným překvapením při nákupech.
 • Chceme přimět výrobce, aby vyráběli obaly přiměřené obsahu či velikosti výrobku, tedy aby neklamali spotřebitele a šetřili životní prostředí.
 • Zefektivnění státního dozoru. Chceme, aby v konkrétních případech byly udělovány sankce, což se dosud neděje.
 • V případě potřeby budeme požadovat i zpřesnění právní úpravy.

Co můžete udělat vy?

 • Pomozte nám odhalovat „vzdušné“ výrobky a zlepšovat přístup výrobců ke spotřebitelům – narazíte-li na produkt v nadměrném obalu, pošlete nám fotografii. Zařadíme ji do databáze shromažďující informace o nadměrných obalech výrobků na našem trhu, případně ji využijeme při komunikaci s konkrétními výrobci.
 • Dejte přednost výrobkům, které se prodávají v přiměřených obalech.

Databáze nadměrných obalů

Smyslem databáze nadměrných obalů je poukazovat na konkrétní výrobky v nepřiměřených obalech a pomoci spotřebitelům v lepší orientaci na trhu. Pokud na takový případ narazíte, můžete vložit popis výrobku a jeho fotografie přímo do databáze. Popřípadě zašlete na adresu vzduch@dtest.cz fotografie výrobku spolu s názvem produktu, jménem výrobce či dovozce, cenou a počtem kusů v balení.

V databázi jsou uvedeny jen ty výrobky, jejichž obaly jsou bezdůvodně nadměrné a neslouží například k ochraně zboží nebo spotřebitele. Databázi najdete na adrese www.dtest.cz/nadmerne-obaly.Související články

 • Čisticí prostředky se spoustou vzduchu

  Hmotnost a objem obalu výrobku mají být podle zákona co nejmenší, praxe ale často vypadá jinak. V nadměrných obalech se prodávají také prací prášky a další mycí a čisticí prostředky. Vyzvali jsme konkrétní dovozce a výrobce těchto produktů, aby změnili praxi a přestali nadměrné obaly užívat.

 • Výzva dovozcům hraček – neprodávejte vzduch

  Balení výrobků do bezdůvodně nadměrných obalů je v rozporu se zákonem. Přesto na ně v obchodech snadno narazíme, a to i na pultech hračkářství. Stavebnice, kostky, pexeso, modelína a další výrobky určené dětem se prodávají v obalech, do nichž by se vešlo i několikanásobně více obsahu. Vyzvali jsme konkrétní dovozce a výrobce hraček, aby změnili praxi a přestali nadměrné obaly užívat.

 • Proč se stále setkáváme s nadměrnými obaly?

  Nejsou ekonomické ani ekologické a zákazníci je vnímají negativně. Proč tedy výrobci balí zboží do nadměrných obalů? Protože obal prodává a čím je větší, tím je nápadnější. Anebo snáze zamaskuje úbytek skutečného obsahu. Příčinou může být také unifikované balení pro různé množství výrobku.

 • Neprodávejte vzduch!

  Zákon říká, že hmotnost a objem obalu výrobku mají být co nejmenší. Praxe však často vypadá jinak. V nadměrných obalech se prodávají potraviny, kosmetika a drogistické zboží, hračky, potravinové doplňky a řada dalších výrobků. Bezdůvodně velké obaly jsou často marketingovým trikem, klamou nakupující a zbytečně zatěžují životní prostředí.

Přihlásit