Neprodávejte vzduch
#NeprodavejteVzduch

Nadměrné obaly klamou spotřebitele
a zatěžují životní prostředí.

Kampaň podpořilo 3 378spotřebitelů

Chci se připojit


Oč jde

V továrnách se vyrábí vzduch, kamiony ho přepravují po silnicích, prodejci umísťují na regály v obchodech a zákazníci si ho nedobrovolně kupují. Že ne? Ale ano – spolu s výrobky prodávanými v nadměrných obalech.

 1. Zákon říká, že hmotnost a objem obalu výrobku mají být co nejmenší. Praxe však často vypadá jinak. Bezdůvodně velké obaly klamou spotřebitele a zbytečně zatěžují životní prostředí. Chceme to změnit.
 2. Chceme, aby výrobci i státní orgány přistoupili k problému tak, abychom si mohli kupovat výrobky bez vzduchu. Snažíme se informovat o problému spotřebitele a přesvědčit k odpovědnému přístupu výrobce, distributory i orgány státního dozoru.
 3. Podpořte naši snahu. Vyjádřete svou podporu cílům kampaně, pošlete nám foto výrobku v bezdůvodně nadměrném obalu do databáze nadměrných obalů. Sdílejte informace o kampani v sociálních sítích a sledujte vývoj kauzy na těchto stránkách.

Více

 

Podporuji #NeprodavejteVzduch

Přidejte se








Fotogalerie *
+ vybrat soubor













Odesláním nám udělujete souhlas s podmínkami ochrany osobních údajů.

Aktuálně kampaň podpořili

Vera svčera
Marekpřed 2 dny
Tomaspřed 4 dny
Mettylowpřed 4 dny
Farkapřed 5 dny
romanapřed 9 dny



Vývoj kauzy

 • 26. 8. 2015
  Na naši výzvu ke zdržení se protiprávní činnosti zareagovala společnost RECKITT BENCKISER (Czech Republic), spol. s r.o., výrobce prášku do myček nádobí Finish Calgonit Classic Power Powder 2,5 kg. Podrobně nás seznámila s technologií výroby, plnění a skladování při přepravě. Na základě poskytnutého vysvětlení jsme se rozhodli vůči tomuto výrobci nečinit další právní kroky. Současně nás společnost informovala, že lze předpokládat, že obal uvedeného výrobku bude inovován.
 • 11. 8. 2015
  Na naši výzvu ke zdržení se protiprávní činnosti zareagovalo Hlubna chemické výrobní družstvo v Brně, výrobce čisticího prostředku AVA na vany. Seznámilo nás s výrobně-technickými důvody užívání daného obalového materiálu. Na jejich základě jsme se rozhodli vůči tomuto výrobci nečinit další právní kroky.
 • 29. 7. 2015
  Vyzvali jsme konkrétní dovozce a výrobce pracích prášků i dalších mycích a čisticích prostředků, aby přestali užívat nadměrné obaly. Více

Více


Napsali jste nám

 • "Když zboží vezu z obchodu, tak mám plný kufr. Po vybalení doma to zabere jednu poličku ve špajzu."
  jarba
 • "Výrobků patřících do této kategorie je mnoho a jen mne to prostě štve. Nebaví mě stát u regálu a otáčet každý druhý výrobek, abych si přečetl, kolik opravdu váží obsah, nebo dokonce rozklíčovávat, kolik váží voda (nálev) a kolik pevný podíl, který mě ve výsledku teprve zajímá."
  Pavel N.
 • "Zejména u kosmetických prostředků /krém Nivea/ spotřebitel objeví dvojité dno, aby krabička byla prodejnější, samotný obsah je poloviční. A mohlo by se pokračovat (prací prášky, léky, potravinové doplňky, potraviny...)"
  Hana S.
 • "Nové lepší“ = „čím dál menší"
  kaspar
 • "Nejen že jsou neekologické, ale i obtěžující pro zákazníky (neskladné při nákupu zvl. pro seniory)."
  Ladislava D.

Více

Přihlásit