Stop reklamnímu šmírování
#StopReklamnimuSmirovani

Přidejte se k výzvě

Změnu si přeje298podporovatelů

Chci se připojit



Také jste neustále překvapováni tím, že dostáváte nabídky zboží a služeb, které souvisejí s vaším chováním v online světě? Máte pocit, že vidíte jen reklamy, které jsou vhodné přímo pro vás? Z chování na internetu je totiž patrno daleko více věcí, než které jsme ochotni si připustit. To, kdo jsme, co chceme, jaké jsou naše záliby a s kým se stýkáme, je zřejmé z mnoha kroků, které na internetu činíme neustále. Svět cílené reklamy založené na sledování uživatelů přerostl do obrovských rozměrů a údaje o každém z nás jsou zpeněžovány.

Zpráva norské spotřebitelské organizace zveřejněná pod názvem „Je čas zakázat reklamu založenou na sledování“ odhaluje řadu škodlivých důsledků, které může mít taková reklama pro každého jednotlivého uživatele i pro celou společnost. Jaké to jsou?  

  • Manipulace. Zadavatelé reklamy, kteří o nás mají rozsáhlé a důvěrné znalosti, mohou svá sdělení přizpůsobovat tak, aby nás zasáhla ve vhodnou dobu a správným způsobem.
  • Diskriminace. Nepřehlednost a automatizace reklamních systémů založených na sledování zvyšují riziko diskriminace, například vyloučením spotřebitelů na základě jejich příjmu, pohlaví, rasy, etnického původu, sexuální orientace, politického názoru nebo tím, že někteří spotřebitelé prostě zaplatí za výrobky a služby více než jiní.
  • Dezinformace. Nedostatečná kontrola toho, kde se reklamy zobrazují, podporuje a financuje weby šířící nepravdivý či pro společnost škodlivý obsah. Fake news se tak stávají čím dál tím více palčivým problémem.
  • Narušování hospodářské soutěže. Současný model zvýhodňuje společnosti, které shromažďují a zpracovávají velké množství dat o spotřebitelích. To ztěžuje soutěž menším podnikatelům a těm, kteří respektují práva a soukromí spotřebitelů.
  • Bezpečnostní rizika. Pokud tisíce společností shromažďují a zpracovávají obrovská množství osobních dat, zvyšuje se riziko krádeže identity, podvodů a vydírání. NATO označilo toto shromažďování údajů za riziko pro národní bezpečnost.
  • Porušování soukromí. Shromažďování a využívání osobních údajů probíhá prakticky bez jakékoliv kontroly, a to jak ze strany známých platforem, tak i společností, které většina spotřebitelů vůbec nezná.

Společně s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi se domníváme, že je nejvyšší čas tento model opustit. Je třeba přijmout novou legislativu zakazující internetovou reklamu založenou na sledování chování uživatelů. Nestačí totiž jen uložit online platformám a dalším podnikatelům základní informační povinnosti, kdy by se uživatel dozvěděl pouze to, kdy a jménem koho je reklama zobrazena a jaké jsou hlavní parametry pro její zobrazení. To je pro běžného spotřebitele nedostatečné a ze zkušeností můžeme předvídat, že většina spotřebitelů by takové informace vůbec nečetla, natož aby jim porozuměla. Proto přicházíme s kampaní Stop reklamnímu šmírování.

Přitom alternativní reklamní modely existují. Nabízí se například reklama kontextová, kdy k obsahu webové stránky věnované automobilům je přiřazena reklama na autoservisy, autodoplňky, navigace, cestování a podobně. Stejně tak dává smysl, aby při prohlížení webových stránek o hubnutí a dietě kontextová reklama nabízela prostředky na hubnutí, sportovní pomůcky či zdravou výživu.



Související články

Přihlásit