Stop drahým osmičkám
#StopDrahymOsmickam

Přidejte se k výzvě

Změnu si přeje6 090podporovatelů

Chci se připojitSeznamte se s problémem

Mnoho společností využívá jako jediné telefonní číslo pro kontakt se spotřebiteli tzv. bílou nebo modrou linku. Mezi lidmi je zažitá mylná představa, že všechna čísla začínající osmičkou jsou zdarma, navíc registrujeme problém s cenami volání na tyto linky.

U bílých linek, jejichž cílem je, aby spotřebitel měl jediné číslo platné po celé ČR a kde provozovatel tohoto čísla platí svému operátorovi za přidělení čísla včetně zajištění související infrastruktury, by měl spotřebitel platit stejnou cenu jako za volání na pevnou linku.

U modrých linek, kde jsou náklady sdílené a kde provozovatel platí svému operátorovi za přidělení čísla včetně zajištění související infrastruktury i za každý jednotlivý hovor, by měl spotřebitel platit cenu nižší než při volání na pevnou linku.

V současné době jsou ceny účtované operátory za tyto hovory významně vyšší a pro spotřebitele velmi netransparentní (u každého operátora jiné). Navíc obvykle není možné čerpat je z volných minut na volání.

Je zjevné, že současná situace v oblasti “barevných” linek je v neprospěch spotřebitele. Podnikáme proto kroky s cílem dosáhnout změny, tedy snížení cen za tato volání na ceny běžných volání do pevné sítě a jejich započítávání do volných minut.Související články

 • Drahé zákaznické linky? Podnikatelé porušují zákon

  Pokud chcete po telefonu ohlásit poruchu vodovodu, reklamovat vady zboží nebo vyúčtování elektřiny či plynu, můžete za takový hovor zaplatit desítky i stovky korun. I když novela zákona na konci loňského roku používání zpoplatněných modrých a bílých linek pro kontakt se zákazníky omezila, mnozí podnikatelé ji nedodržují. Proto jsme vyzvali více než 30 společností, aby změnily způsob komunikace se zákazníky.

 • Zlevnila novela zákona volání na „osmičky“?

  Od konce prosince nesmějí obchodníci používat pro komunikaci se zákazníky linky, které jsou zpoplatněny více než běžný hovor. Volání zlevňuje, ale zdaleka ne všude tak, aby jeho cena odpovídala zákonu. Postihováni mohou být ale paradoxně obchodníci, ne operátoři.

 • Poslanci nepodpořili vymahatelný zákaz drahých osmičkových linek

  Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes schválila novelu zákona o ochraně spotřebitele. Její součástí je mimo jiné úprava ustanovení, které ošetřuje způsob komunikace obchodníků se spotřebiteli. Navržený zákaz užívání drahých modrých a bílých linek prošel ve znění, které nedostatečně chrání spotřebitele.

 • Legislativní omezení drahých osmiček je v ohrožení

  V současné době Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednává novelu zákona o ochraně spotřebitele. Její součástí je mimo jiné úprava ustanovení, které ošetřuje způsob komunikace obchodníků se spotřebiteli. Původně navržený zákaz užívání drahých modrých a bílých linek je nyní z různých stran napadán.

 • Nelichotivá vysvědčení za osmičkové linky

  Vysvědčení dnes nedostávaly jen děti. Posadili jsme do pomyslné školní lavice i pojišťovny, dodavatele elektřiny či plynu, dopravce a další společnosti. Rozdali jsme jim vysvědčení popisující, jak si vedly v uplynulém pololetí. Hlavním předmětem byl způsob komunikace se zákazníky.

 • Velká Británie zjednodušuje systém barevných linek

  Od letošního července se v Británii zjednodušuje systém barevných linek včetně cen za volání na ně. Nově bude spotřebitel na začátku každého hovoru upozorněn na cenu za jednu minutu volání. Informuje o tom spotřebitelská organizace Which?.

 • Společnosti začínají opouštět drahé osmičkové linky

  V březnu letošního roku jsme vyzvali více než 50 společností, aby místo modré či bílé linky používaly pro kontakt s klienty běžnou telefonní linku nebo bezplatnou zelenou linku. Které společnosti zaujaly vstřícný postoj ke svým zákazníkům? A kde se naopak volání na drahé osmičkové linky stále nevyhnete?

 • Drahé zákaznické linky mají i v Nizozemsku

  Nejen čeští spotřebitelé mají problémy s drahým voláním na zákaznické linky obchodníků, podobná situace je například i v Nizozemí. Průzkum spotřebitelské organizace Consumentenbond ukázal, že některé společnosti stále používají pro komunikaci se zákazníky vysoce zpoplatněné devítkové linky, přestože takové jednání zakazuje zákon.

 • Drahé osmičky může omezit zákon

  dTest oslovil Ministerstvo průmyslu a obchodu s návrhem na novelizaci zákona o ochraně spotřebitele. Podle právníků dTestu český zákon vůbec nepokrývá využívání modrých a bílých linek obchodníkem vůči zákazníkovi. Česká právní úprava je tak v rozporu se zněním evropské směrnice o právech spotřebitelů.

 • Výzva 50 společnostem ke změně komunikace

  Pokud chcete po telefonu ohlásit poruchu vodovodu, reklamovat vady zboží nebo vyúčtování elektřiny či plynu, můžete za takový hovor zaplatit desítky i stovky korun. Mnozí podnikatelé totiž používají pro kontakt se zákazníky, včetně nahlášení poruch či pojistné události, zpoplatněné modré a bílé linky. dTest nyní vyzval více jak 50 společností, aby toto změnily.

 • Dvě třetiny spotřebitelů se nevyznají v barevných linkách

  Čeští spotřebitelé nevědí, jak se liší zelené, modré a bílé linky. Většinou si ale myslí, že operátoři by neměli volání na modré a bílé linky speciálně zpoplatňovat a vyčleňovat z volných minut. Vyplývá to z průzkumu dTestu, který zjišťoval, jaké zkušenosti mají spotřebitelé s barevnými linkami.

 • Drahé osmičky: v USA se můžete místo na infolinku dovolat na Jamajku

  Nejen čeští spotřebitelé se setkávají s nepřehlednými smluvními podmínkami a vysokými cenami při volání na takzvané osmičkové linky. Nejvíce komplikací s nimi mají asi spotřebitelé ve Spojených státech, tamní podvodníci jsou ve zneužívání „osmiček“ opravdu vynalézaví.

 • Chcete nahlásit poruchu vodovodu? Plaťte

  Chcete po telefonu reklamovat vyúčtování elektřiny či plynu nebo ohlásit poruchu vodovodu? Za takový hovor můžete zaplatit desítky i stovky korun. Mnozí dodavatelé energií používají pro kontakt se zákazníky, včetně nahlášení poruch, zpoplatněné modré a bílé linky. Volání na ně se nezapočítává do volných minut a může stát i šest korun za minutu.

 • Drahé osmičky: Zmatky jsou i po Evropě

  Čeští spotřebitelé nejsou v Evropě jediní, kteří se nemohou vyznat v nepřehledné džungli osmičkových telefonních linek. Například ve Francii existuje více než deset sazeb, v Nizozemsku se pak cena odlišuje podle toho, odkud voláte.

 • Kolik nás stojí volání na „osmičky“?

  Když telefonní linka začíná osmičkou, máme pocit, že je zadarmo. Chcete po telefonu reklamovat fakturu za plyn, ohlásit pojistnou událost nebo získat informace o produktech své banky? Pozor, zadarmo to nebude, bezplatné je pouze předčíslí 800!

 • Stop drahým osmičkám

  Stále více společností používá jako kontaktní telefony takzvané bílé nebo modré linky. Tedy čísla, která začínají osmičkou, ale volání na ně nejenže není zdarma, ale navíc se ani nezapočítává do volných minut v tarifech operátorů. Řadu lidí pak při pohledu na účet za telefon čeká nepříjemné překvapení. dTest vyzval ČTÚ, aby přijal potřebná opatření k nápravě situace.

Přihlásit