Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite

Podpořte kampaň

Změnu si přeje1 733podporovatelů

Chci se připojitOč jde

 1. Výrobci někdy dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie potraviny a drogistické zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.
 2. V zájmu českých zákazníků požadujeme přijetí takových opatření, aby každý spotřebitel dokázal při běžném nákupu rozlišit, že jde o výrobek v různých variantách, a určit, o jakou variantu se jedná.
 3. Dejte najevo, že vám vadí dvojí kvalita spotřebního zboží. Podpořte naši kampaň Stop dvojí kvalitě na sociálních sítích, posílejte svoje produktové tipy k otestování a sledujte vývoj kauzy na těchto stránkách.

Více


Seznamte se s problémem

Někteří výrobci dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie spotřební zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.

Více


Podporuji #StopDvojiKvalite

Přidejte se

+ vybrat soubor


Odesláním nám udělujete souhlas s podmínkami ochrany osobních údajů.


Aktuálně kampaň podpořili

Claudie Saudkovápřed 6 dny
Prudkypřed měsícem
Josef Vejtasapřed měsícem
Monikapřed měsícem
Eliška Rodovápřed měsícem
Medůzapřed měsícem


Vývoj kauzy

Diskuze o dvojí kvalitě se v nepravidelných vlnách vedou minimálně od roku 2011, kdy Asociace spotřebitelů Slovenska zveřejnila dílčí srovnání zboží nakoupeného v osmi zemích Evropské unie. Ukázalo se, že v některých případech se na trhu tradičních zemí EU (Německa a Rakouska) nabízí zboží v lepší kvalitě než v nových členských státech (mimo jiné i v České republice). Evropská komise tehdy na rozhořčení zástupců Bulharska reagovala závěrem, že výrobci mohou měnit své produkty s ohledem na specifika trhů a preference spotřebitelů jednotlivých členských států. Jedinou podmínkou jsou pravdivé informace na obalech. Podle průzkumu Agentury Focus pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci z listopadu 2015 vadí dvojí kvalita 88 % českých spotřebitelů. Argumenty o rozdílných preferencích českých zákazníků, tedy onu specifičnost trhu, v průzkumu odmítlo 77 % respondentů. Za pravý důvod polovina dotazovaných považovala snahu výrobců ušetřit na dražších surovinách.

 • 8.4.2021

  Do studia Českého rozhlasu Dvojka zavítal redaktor dTestu, který odpovídal moderátorům i posluchačům na dotazy týkající se tématu dvojí kvality a srovnání citrusových limonád z Německa, Polska a České republiky. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

 • 23.3.2021

  Evropská komise zveřejnila výsledky druhé části celounijního průzkumu k porovnání kvality potravinářských výrobků. Studie na 20 výrobcích zakoupených v pěti až deseti členských zemích zjišťovala, zda jsou spotřebitelé schopni rozpoznat rozdílné složení. To je znatelné, pokud se složení výrazně liší jako například v množství cukru v cereáliích nebo použitím různých druhů sladidel v nápojích. Pokud není složení výrazně jiné, jsou rozdíly téměř nerozpoznatelné. Studie tak prokázala rozdílné vnímání složení u poloviny testovaných výrobků. Více …

 • 3.3.2021

  Problematika dvojí kvality a srovnání citrusových limonád zakoupených v německých, polských a českých obchodech zaujaly i Českou televizi, do Sama doma si proto pozvala redaktora dTestu. Na celé interview se můžete podívat zde.

Více


Napsali jste nám

K nám se dováží tuny nezralého ovoce, které dozrává ve skladech nebo na pultech prodejen. Nedozrálé ovoce na pultech jsem nikde v Rakousku, Německu, Itálii ani Anglii neviděla. Mně i vnoučatům způsobuje ovoce utržené před dozráním bolesti břicha. Zajímalo by mě, jaký je rozdíl v obsahu vitamínů ve zralém a nezralém ovoci.

Monika

Mléko a mléčné výrobky mají sice stejný název, ale jinou chuť. Prášky a gely na praní, aviváže, tablety do myčky a vůbec všechna drogerie z českých regálů hůře čistí a pere. Navíc zanáší spotřebiče, tak ty se pak musí častěji čistit.

Eva K.

Nelíbí se mi rozdíly v distribuci elektrospotřebičů pro "západní" trh a "východní" trh. Například myčka, kterou jsem si koupila v Holandsku, byla vybavena vnitřním osvětlením. Ta česká ho neměla, navíc byla dražší. 

Zdenka

Zobrazit více

Přihlásit