Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite

Podpořte kampaň

Změnu si přeje2 055podporovatelů

Chci se připojitOč jde

 1. Výrobci někdy dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie potraviny a drogistické zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.
 2. V zájmu českých zákazníků požadujeme přijetí takových opatření, aby každý spotřebitel dokázal při běžném nákupu rozlišit, že jde o výrobek v různých variantách, a určit, o jakou variantu se jedná.
 3. Dejte najevo, že vám vadí dvojí kvalita spotřebního zboží. Podpořte naši kampaň Stop dvojí kvalitě na sociálních sítích, posílejte svoje produktové tipy k otestování a sledujte vývoj kauzy na těchto stránkách.

Více


Seznamte se s problémem

Někteří výrobci dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie spotřební zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení.

Více


Podporuji #StopDvojiKvalite

Přidejte se

+ vybrat soubor


Odesláním nám udělujete souhlas s podmínkami ochrany osobních údajů.


Aktuálně kampaň podpořili

Michal Pancířpřed 5 dny
Pavel Brádkapřed 14 dny
Jirkapřed 19 dny
Ludmilapřed 20 dny
Dagmarpřed měsícem
PaSapřed 3 měsíci


Vývoj kauzy

Diskuze o dvojí kvalitě se v nepravidelných vlnách vedou minimálně od roku 2011, kdy Asociace spotřebitelů Slovenska zveřejnila dílčí srovnání zboží nakoupeného v osmi zemích Evropské unie. Ukázalo se, že v některých případech se na trhu tradičních zemí EU (Německa a Rakouska) nabízí zboží v lepší kvalitě než v nových členských státech (mimo jiné i v České republice). Evropská komise tehdy na rozhořčení zástupců Bulharska reagovala závěrem, že výrobci mohou měnit své produkty s ohledem na specifika trhů a preference spotřebitelů jednotlivých členských států. Jedinou podmínkou jsou pravdivé informace na obalech. Podle průzkumu Agentury Focus pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci z listopadu 2015 vadí dvojí kvalita 88 % českých spotřebitelů. Argumenty o rozdílných preferencích českých zákazníků, tedy onu specifičnost trhu, v průzkumu odmítlo 77 % respondentů. Za pravý důvod polovina dotazovaných považovala snahu výrobců ušetřit na dražších surovinách.

 • 1.7.2021

  Zveřejnili jsme výsledky testu dvojí kvality toskánských polévek značky Knorr určených pro český a německý trh (v dTestu 7/2021). Více ...

 • 17.6.2021

  Publikovali jsme pro vás článek o tom, jak probíhala příprava novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích reagující na problém dvojí kvality potravin, která nabyla účinnosti dne 12. května 2021. Zároveň jsme upozornili, že úprava zákona o ochraně spotřebitele, která má řešit dvojí kvalitu u nepotravinových výrobků, stále čeká na projednání v prvním čtení v poslanecké sněmovně, a je tak již vysoce nepravděpodobné, že bude projednána do voleb. Po nich pak spadne pod stůl. Více ...

 • 20.5.2021

  Připravili jsme pro vás novou epizodu našeho podcastu Třicítka dTestu, která je věnována (ne)zdravé snídani. Dozvíte se v ní, jak dopadl evropský test kakaových cereálií a zda jsme u nich našli dvojí kvalitu. Řekneme vám, kde všude tento test proběhl a jakou roli jsme hráli v mezinárodním projektu Food PRO. Téměř půlhodinovou epizodu si můžete poslechnout zde.

Více


Napsali jste nám

K nám se dováží tuny nezralého ovoce, které dozrává ve skladech nebo na pultech prodejen. Nedozrálé ovoce na pultech jsem nikde v Rakousku, Německu, Itálii ani Anglii neviděla. Mně i vnoučatům způsobuje ovoce utržené před dozráním bolesti břicha. Zajímalo by mě, jaký je rozdíl v obsahu vitamínů ve zralém a nezralém ovoci.

Monika

Mléko a mléčné výrobky mají sice stejný název, ale jinou chuť. Prášky a gely na praní, aviváže, tablety do myčky a vůbec všechna drogerie z českých regálů hůře čistí a pere. Navíc zanáší spotřebiče, tak ty se pak musí častěji čistit.

Eva K.

Nelíbí se mi rozdíly v distribuci elektrospotřebičů pro "západní" trh a "východní" trh. Například myčka, kterou jsem si koupila v Holandsku, byla vybavena vnitřním osvětlením. Ta česká ho neměla, navíc byla dražší. 

Zdenka

Zobrazit více

Přihlásit