Éčka

E 161j Astaxantin

Alternativní název:

Skupina: barviva
Původ: přírodní, přírodně identické
Nebezpečná přísada

Astaxantin je přírodní nebo přírodně identické barvivo.

Jeho přídavek do potravin není v EU povolen. V některých potravinách se však může přirozeně vyskytovat.

Zpět do databáze přídatných látek

Sdílejte

Diskuze

  • Milan S. 22.1.2021 16:09

    Astaxantin ma povolene normy EU s certifikatem EU. Nepiste tu nesmysly.

    reagovat

    R R
  • Václav B. 12.6.2018 09:40

    Jako spotřebitelská poradna by jste měli podávat relevantní a správné informace.
    Upozorňuji tedy na to, že číslo 161 j se nevyskytuje v EU Food Additive Database vedené úřadem DG Santé pod EK a není v seznamu Union list of food additives, Annex II k Regulation (EC) No 1333/2008 .Není ani v NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 231/2012 ze dne 9. března 2012, kterým se stanoví specifikace pro potravinářské přídatné látky uvedené v přílohách II a III nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008.
    Ovšem jedná se u přírodního barviva o látku povolenou do doplňků stravy dle EU směrnice a Union Listu PNT - PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2017/2470 ze dne 20. prosince 2017, kterým se zřizuje seznam Unie pro nové potraviny v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2283 o nových potravinách. Jako netoxická látka je zde uveden následovně:
    Food Supplements as defined in Directive 2002/46/EC, 40-80 mg/day of oleoresin, resulting in ≤ 8 mg astaxanthin per day
    TEDY POUŽÍTÍ VÝSTRAŽNÉHO TROJÚHELNÍKU "NEBEZPEČNÁ PŘÍSADA" JE ROZHODNĚ NESPRÁVNÉ A JDE VLASTNĚ O POPLAŠNOU ZPRÁVU!
    Z výše uvedeného pohledu je též Vaše informace "Jeho přídavek do potravin není v EU povolen. V některých potravinách se však může přirozeně vyskytovat" zavádějící, protože doplňky stravy tvoří podkategorii potravin i když zatím obecně astaxanthin do všech potravin povolen není
    astaxanthin vlastně obecně jako barvivo do potravin povolen není.
    Ovšem měli by jste informovat, že je povolen pouze do krmiv zvířat, hl.drůbeže vč. ryb jako syntetický i přírodní aby se nahradil nedostatek jeho přirozeného výskytu v chovech a tzv.akvakulturách ryb, zejména lososů.

    RNDr.Václav Bažata,člen VVFaŽP/MZe ČR (www.phytosanitary.org)

    reagovat

    R R
    • Redakce dTest 12.6.2018 10:10

      Dobrý den,

      naše databáze se odvíjí zejména od Nařízení 1333/2008, o použití vybraných látek v krmivech se nezmiňuje. Konkrétním případům obohacování krmiv se věnujeme v článcích doprovázejících naše testy.

      Právě to, že E 161j není veden v citovaném seznamu přídatných látek je důvodem, proč je u něj v naší databázi uveden červený symbol. Neoznačujeme jím jen látky nebezpečné, ale i takové, které nejsou evidovány jako přídatná látka do potravin, případně takové, které musí při jejich použití doprovázet upozorňující texty.

      O možnosti používání astaxanthinu v doplňcích stravy jsme informováni, je to také důvod, proč jsme doplnili zmínku o přirozené přítomnosti v některých potravinách.

      reagovat

      R R
  • Jaroslav A. 6.1.2018 17:17

    Jsem velmi překvapen, že Astaxanthin označujete za nebezpečnou přísadu, když je tato látka, vyrobená ze sladkovodní řasy, označována za nejsilnější antioxidant, který se prodává v potravinových doplňcích za hodně peněz. Není bez zajímavosti, že v ČR je jedna z nejmodernějších továren na pěstování této řasy.

    reagovat

    R R
    • Milan S. 22.1.2021 17:07

      Je to tak ucinny preparat ze se boji aby neorehesil chemikalie z lekaren.
      Astaxantin ma vsechny Certifikaty EU a je to pecka

      reagovat

      R R
      • Jana H. 6.6.2022 14:01

        Souhlasím

        reagovat

        R R

Přihlásit