Éčka

E 967 Xylitol

Alternativní název:

Skupina: zvlhčující látky, sladidla, emulgátory, stabilizátory, zahušťovadla
Původ: syntetický
Nebezpečná přísada

Xylitol je syntetická zvlhčující látka a sladidlo.

Získává se úpravou sacharidu xylózy.

Při obsahu nad deset procent v potravině musí být uvedeno: nadměrná konzumace může vyvolat projímavé účinky.

V rámci EU povoleno pro široký okruh potravin v omezeném množství.

Zpět do databáze přídatných látek

Diskuze

 • Remon 29.8.2014 19:10

  Xylitol, také nazývaný dřevný cukr nebo březový cukr, patří do skupiny alkoholických cukrů, které se používají jako náhrada cukru. V EU se xylitol označuje na výrobcích kódem E967.
  Xylitol se extrahuje z břízy, malin, švestek a kukuřice.

  Takže mi je absolutně nejasné, jak může být xylitol zde veden jako látka syntetická.

  reagovat

  R R
  • Miloš P. 17.12.2018 10:58

   Jednoduše. Xylitol se vyrábí z hemicelulózy xylózy, získávané z kukuřičných palic (Čína), nebo z dubového dřeva a březové kůry. V případě kukuřičných palic se využívá přirozené výměny iontů mezi vodíkem, kyselinou chlorovodíkovou a vodní párou. Odpadní voda z tohoto procesu se využívá v zařízeních na pěstování hub přímo sousedících s továrnami, dužina pak slouží jako palivo. Xylitol z březové kůry se získává pomocí stejného procesu, ovšem místo kyseliny chlorovodíkové se používá kyselina sírová. V důsledku toho vzniká odpadní produkt, který není vhodný k žádnému dalšímu využití. Takže syntetické je to dost...

   reagovat

   R R
  • Tomáš K. 29.1.2018 13:14

   V příručce "Tajemství výroby potravin" od Ing. V. Syrového, který pracoval řadu let v potravinářském průmyslu a který bojuje proti škodlivým přísadám do potravin, je uvedeno, že xylitol patří mezi neutrální, tedy ani prospěšné, ani škodlivé přísady. Rád bych věděl bližší zdůvodnění, proč D-test označil tuto přísadu jako nebezpečnou.
   Děkuji.

   reagovat

   R R
   • Redakce dTest 29.1.2018 13:22

    Dobrý den,

    do kategorie nebezpečných jsme zařadili mimo jiné i všechny přídatné látky, pro které legislativa předepisuje doplňkové varování na obalu.
    Xylitol mezi takové látky patří. Obsahuje-li potravina xylitol (nebo některý jiný cukerný alkohol) ve vyšším množství, musí její obal zároveň nést upozornění o možných projímavých účincích.

    reagovat

    R R
  • Hanka 6.1.2015 16:41

   To by mě také zajímalo!

   reagovat

   R R

Přihlásit