Éčka

E 951 Aspartam

Alternativní název:

Skupina: látky zvýrazňující chuť a vůni, sladidla
Původ: syntetický
Nebezpečná přísada

Aspartam je syntetická látka zvýrazňující chuť a vůni a jedno z nejpoužívanějších syntetických sladidel.

Potraviny obsahující aspartam musí mít na obalu uvedeno "Obsahuje zdroj fenylalaninu". 

Fenylalanin je přirozenou součástí čokolády nebo ořechů. U citlivých osob může vyvolávat bolesti hlavy a je nebezpečný pro jedince trpící tzv. fenylketonurií.

V červenci 2023 klasifikovala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) aspartam na základě omezených důkazů o jeho karcinogenitě pro člověka jako látku skupiny 2B "podezřelý karcinogen pro člověka“. Skupina 2B je první a nejmírnější stupeň klasifikace karcinogenních látek. Zpráva také konstatuje, že není nutné snižovat stávající akceptovatelný denní příjem aspartamu 40 mg/kg tělesné váhy.

V rámci EU povoleno pro široký okruh potravin v omezeném množství.

Zpět do databáze přídatných látek

Je obsaženo v těchto potravinách

Sdílejte

Diskuze

  • Rosita C. 23.5.2023 00:13

    Zakoupila jsem v lékarně na radu magistry sypkou formu hořčíku zn. Magnetrans, 375 mg direct-granulát. Byl mi doporučen prodávající, která se nezmínila o obsahu a druhu umělého sladidla. Až když jsem doma krabičku otevřela a přečetla si příbalovou informaci, zjistila jsem, že se jedná o nebezpečný aspartam. Mohu v takovém případě požádat o výměnu přípravku? Zakoupila jsem v lékárně Dr.Max.

    reagovat

    R R
    • Redakce dTest 24.5.2023 10:44

      Dobrý den, jak správně píšete, aspartam je nebezpečnou přísadou. Nicméně, v omezeném množství je jeho používání v potravinách dovoleno a samotný fakt, že je součástí složení není nutně porušením informační povinnosti lékárnice. Na obalu by však mělo být zřetelně napsáno, že výrobek „Obsahuje zdroj fenylalaninu“ a zároveň by nemělo být uvedeno, že se jedná např. o výrobek bez umělých sladidel.
      Protože se obecně nejedná o podstatnou informaci (dávkování je omezené a k potížím kvůli aspartamu by u běžného člověka nemělo docházet), domníváme se, že Vám tuto informaci lékárnice nebyla povinna sama sdělit. Rozdílná situace by nastala v případě, kdy by informaci zatajila (např. nereagovala na Váš dotaz), případně pokud byste trpěla alergií – v takovém případě by se jednalo o pochybení lékárnice, která se na tuto skutečnost měla zeptat.
      Výměna přípravku tak prodávající ze zákona nemusí umožnit, avšak v některých případech může vyhovět nad rámec zákona.
      V případě dalších dotazů můžete využít naši právní poradnu na tel. 299 149 009. dTest

      reagovat

      R R
  • Katarína Z. 16.10.2018 16:08

    A v Japonsku je aspartám označený ako jed a je zákázaný.

    reagovat

    R R
  • Peter P. 31.5.2017 16:38

    Zdravím, na základe čoho je nebezpečný? Na wikipédii sa píše, že je bezpečný a v tomto článku, ktorý je podložený 41 štúdiami sa píše, že je bezpečný, avšak spomínajú, že ľudia trpiaci fenylketonúriou (genetická porucha) by sa mu mali vyhýbať. Tu je spomínaný článok:
    http://blaze.sk/aspartam-dobry-alebo-zly/

    reagovat

    R R
    • Emilia N. 25.1.2020 22:39

      Toto mam tiez z clanku: E951 aspartam je umele sladidlo,ale velmi nebezpecne pre zivot,v niektorych krajinach dokonca zakazane

      reagovat

      R R
  • Jiřina 2.3.2016 11:19

    Pokud aspartam hodnotíte jako nebezpečnou přísadu, možná byste měli stejné hodnocení dát i cukru :) http://galenus.cz/clanky/vyziva/aditiva-aspartam

    reagovat

    R R
  • Milan 21.7.2014 19:11

    Aspartam byla původně vojenská bojová látka. Způsobuje ničrní mozkových buněk, zvlášť, když se používá s alkoholem. Je v některých energetických nápojích a mladí na diskotékach si tyto nápoje kombinují s alkoholem. Měli by to vědět

    reagovat

    R R

Přihlásit