Éčka

E 920 L-cystein

Alternativní název:

Skupina: emulgátory, barviva, antioxidanty, kypřící látky, látky zlepšující mouku
Původ: živočišný původ, přírodně identické
Bezpečná přísada

L-cystein je aminokyselina našemu tělu vlastní.

Jako přídatná látka do potravin je vyráběna uměle.

L-cystein je možné vyrábět synteticky nebo získávat z bakterií, ale nejlevnějším způsobem je její extrakce z prasečích štětin, peří, kopyt, či vlasů. Takto získaný produkt se používá v kosmetice, ale i jako látka zlepšující vlastnosti mouky. Díky tomu je možné z mouky péci ihned po umletí a není potřeba nechat mouku odpočinout.

V rámci EU povoleno pro široký okruh potravin v částečně omezeném množství.

Zpět do databáze přídatných látek

Diskuze

 • Václav N. 21.1.2020 13:53

  Tak klídek lidi. Látky které se získávají z z různých materiálů, aby se použili na něco jiného, už v podstatě nemají s původním materiálem nic společného. Tedy se opravdu nemusíte bát, že v rohlíku najdete vlas, kus nehtu nebo kopyta. Vše na světě a ve vesmíru, je jen shluk částic, které když se rozloží, už defakto nemají s původním složením nic společného. Nakonec, když úpravou projde moč a nebo bahno, tak na konci budete mít pitnou vodu. A nezapomínejte, že zemědělství fungovalo na hovnech (dnes už jen bio) jinak by nás neuživilo.

  reagovat

  R R
 • Peter K. 6.6.2019 16:33

  Zaujíma ma čo žerie Babiš a spol

  reagovat

  R R
 • Malý 24.2.2014 08:40

  Jak je možné, že je povoleno přidávat do potravin takové svinstva. Např.lidské vlasy(lidí z Číny) kopyta a štětiny???!!!

  reagovat

  R R
  • Radim 11.5.2014 21:34

   Je zjevné, že vůbec nemáte ponětí o tom, co a jak se z těch štětin apod. extrahuje. Kdybyste to věděli, tak se nebudete rozčilovat. Nevadí vám náhodou, že na pole se přidávají taky různá "svinstva", aby zelenina a jiné plodiny rostly. Např. močůvka; doma si také lidé hnojí záhony (hovnem, pane, takovým svinstvem!). Mnoho léků se extrahuje z mnohem většího "sajrajtu". Až je budete potřebovat, zkuste říct, že takové svinstvo jíst nebudete. Takže vše s rozmyslem. Veškeré věci, které přijímáme, jsou buď mrtvoly, nebo exkrementy jiných organismů. Takové to je, člověk není autotrofní organismus.

   reagovat

   R R
   • ddita 30.1.2016 22:45

    Škoda,že přímo nereagujete na dotaz když už máte potřebu reagovat.
    Toto je neuvěřitelné čemu bychom se měli podvolit.Už to že jsme samostatný stát a máme se někomu podřizovat no...
    Co vlastně jsme?Respektive-na co si hrají naši politici?
    Z toho je mi stejně hrozně jako z vaší vyhýbavé odpovědi,nicméně homo sapiens si ,doufám,rozumný úsudek udělá sám...
    He

    reagovat

    R R
   • eM 25.6.2014 22:33

    Napadla mě k tomu jenom taková věc - když vegetarián odmítá požít pokrm obsahující želatinu (vepřovou, tedy vyrobenou ze zvířete), bude ochotný jíst pečivo obsahující L-cystein, ačkoliv je to jenom výtažek z člověka nebo zvířete (ne, že by to nevyšlo nastejno)? Jinak máte pravdu, pane.

    reagovat

    R R
    • Peter M. 30.4.2019 11:34

     Som vegetarian a l-cystein mi samozrejme vadi. Teda vegetarian sa bude snazit vyhnut aj l-cysteinu.
     Na druhej strane, aj vegetariani sa rozlisuju na striktnych (povacsine z nabozenskych dovodov) a nestriknych. Ti druhi sa nezrutia, ked sa do nich dostane nejake mikroskopicke mnozstvo niecoho, cize napriklad si daju pilulky v ktorych su zelatinove kapsule, lebo sa im to nechce riesit odriect si nejaky liek/doplnok, atd... taky vegetarian urcite nebude riesit l-cystein kvoli tomu ze je to maso, ale skor mu to vadit. Mne to rozhodne vadi, ta latka, nie z toho dovodu, ze je to "maso", ale ze je to nechutne, aj ked je to tam v malom mnozstve. Rozhodne sa l-cysteinu vyhybam ako len ide, ale nezruti sa mi svet, ked dostanem raz za tyzden chut na kaiserku a kupim si ju v Bille.

     reagovat

     R R
     • Eva K. 19.11.2019 11:13

      Souhlas

      reagovat

      R R
 • Falcon 9.11.2013 12:52

  EU reguluje vše a přitom schvaluje používání kdejakého svinstva a sajrajtu v potravinách. Je mi z celé bolševiky ovládané EU blivno. Vystupme z EU co nejdříve.

  reagovat

  R R

Přihlásit