Éčka

E 621 Glutaman sodný

Alternativní název: glutamát sodný, L-glutaman sodný

Skupina: látky zvýrazňující chuť a vůni
Původ: syntetický
Nebezpečná přísada

Glutaman sodný je látka zvýrazňující chuť a vůni. Tvoří pátou základní chuť – umami.

Vyrábí se štěpením rostlinných bílkovin ze sóji, brambor, melasy nebo obilí.

Při požití nadměrného množství může způsobit bolesti hlavy a nevolnost.

Používá se především v solicích směsích, koření, instantních polévkách nebo omáčkách. Vysoký obsah se přirozeně vyskytuje v bílkovinných hydrolyzátech.

S glutamany je často spojován takzvaný syndrom čínských restaurací, nicméně negativní vliv na zdraví nebyl dostatečně prokázán. 

V rámci EU povoleno pro široký okruh potravin v omezeném množství.

Zpět do databáze přídatných látek

Je obsaženo v těchto potravinách

Sdílejte

Diskuze

  • Jan Mihulka 11.12.2013 09:35

    Pomineme-li spekulace o škodlivosti je nutné si uvědomit, že glutamát sodný je stejně jako kuchyňská sůl zdrojem sodíku. Tedy jedinci s vysokým krevním tlakem by měli omezit přísum sodných solí.

    reagovat

    R R
  • BiLLY 18.3.2013 18:58

    Myslim, ze podrobnejsi popis by neuskodil u vsetkych E-ciek, napr. tu http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E621

    reagovat

    R R
    • dTest 24.3.2013 22:08

      Děkujeme za připomínku, na detailních informacích k jednotlivým éčkům pracujeme. Snažíme se zde zveřejňovat pouze ověřené informace a ty je často těžké získat.

      reagovat

      R R
      • Jarda N. 21.10.2023 19:00

        A stejně jste to za 10 let vůbec nedoplnili. Např. tato studie: https://dr.frej.cz/magazin/clanky/zdravi/zvyraznovac-chuti-e621-skodlivina-pro-mozek je velice zajímavá a to zejména to, že glutaman vyvolává závislost a přejídání. Mám to otestováno na sobě. Mám cukrovku a hledám alternativní potraviny aby byly levné, chutné a pokud možno bez E621, protože u mě opravdu vyvolává doslova "žravost". Dnes jsem svoji zásadu porušil a koupil si loupací párky značky Morliny 1Kg tedy čistě jen se separátem a prý 4% kuřecího masa a samozřejmě s glutamanem. Bohužel opravdu toto jíst nemohu a musím se tomu opět velkým obloukem vyhýbat nejen, že jsem měl po nich stále větší a větší hlad ba dokonce i žízeň. Párky už jsou minulostí za necelých 10 hodin 1 kg zkonzumováno. Před cukrovkou jsem hojně konzumoval potraviny s glutamanem např. gothajský salám, párky se sýrem, různé paštiky, všemožné chipsy a tak dále a potom jsem právě měl neukojitelný hlad a také mi to ale způsobovalo potíže. Po diagnostikování cukrovky jsem přešel na potraviny kde e621 není, ale bohužel jsou dražší jako např. Váhala špekáčky se sýrem 750g nebo NOWACO křupavé stripsy, Sekaná, tlačenky.

        reagovat

        R R
        • Redakce dTest 23.10.2023 10:43

          Dobrý den,

          do naší databáze se snažíme doplňovat všechny relevantní informace. Konkrétně k E 621 můžete najít celou řadu tvrzení, nicméně oficiálně se zatím potvrdila jen některá z nich.

          Nicméně s Vaším přístupem k výběru potravin naprosto souhlasíme. Podařilo se Vám vysledovat, která ingredience Vám způsobuje problémy a cíleně se jí vyhýbáte. K Vašemu výčtu ještě můžeme dodat, že glutaman sodný je do potravin vnášen i prostřednictvím hydrolyzovaných bílkovin nebo kvasnicovým extraktem. Také bychom ho našli jako přirozenou součást některých potravin. K vydatným zdrojům patří například rajčata.

          reagovat

          R R
          • Ivana H. 28.12.2023 13:00

            Dobrý den !
            Reaguji na vaši odpověď ze dne 23.10.2023 týkající se E 621. Zde mimo jiné uvádíte také to, že glutaman sodný je také přirozenou součástí některých potravin a že k vydatným zdrojům patří například rajčata. Můžete mi to,prosím, blíže popsat ? Jakým způsobem třeba rajčatech vznikne tento glutaman ? A jestli se vyskytuje i v jiné zelenině či v jiných přirozených potravinách ( nevyráběných a neupravovaných chemicky ) ? Předem děkuji za odpověď. S díky a s pozdravem I.H.

            reagovat

            R R
            • Redakce dTest 2.1.2024 09:42

              Glutaman sodný je solí aminokyseliny glutamové, což je jedna z běžných součástí rostlinných a živočišných bílkovin. Během přirozených metabolických procesů se kyselina glutamová z bílkovin uvolňuje a vzniká právě glutaman sodný. K potravinám s vysokým obsahem glutamanu sodného patří kromě rajčat vlašské ořechy, houby nebo hrášek. Dále se přirozeně vyskytuje v něterých typech sýrů (parmezán či sýry s modrou plísní), mořských plodech a pochopitelně také v asijských fermentovaných omáčkách.

              reagovat

              R R

Přihlásit