Éčka

E 250 Dusitan sodný

Alternativní název:

Skupina: stabilizátory, konzervanty
Původ: syntetický
Nebezpečná přísada

Dusitany se používají jako stabilizátory a konzervanty především v masných výrobcích.

Vyrábí se synteticky tepelným rozkladem dusičnanu sodného.

Dusitan sodný se používá v solicích směsích do uzenin a masných výrobků, kde zabraňuje možnému růstu škodlivých bakterií Clostridium botulinum. Při smažení z dusitanů vznikají rakovinotvorné nitrosaminy. Přidáváním E 300, E 315 a E 316 se tvorba nitrosaminů omezuje. Látka je nicméně důležitá z technologických důvodů při výrobě masných výrobků. Obsah v potravinách je omezen na 50 až 175 mg/kg. U českých salámů typu vysočina, herkules je povolen limit 180 mg/kg. 

Ve větších množstvích může způsobovat nevolnost. U malých dětí a nemluvňat může způsobovat modrání, protože reaguje s hemoglobinem a brání přenosu kyslíku v krvi (Methemoglobinémie).

V rámci EU je povoleno pro omezený okruh potravin v omezeném množství.

Zpět do databáze přídatných látek

Je obsaženo v těchto potravinách

Diskuze

 • Martin 8.11.2014 01:40

  No klasickej novinarskej humbuk. E250 se pouziva uz pres 100 let. A novinari to objevili az ted. Klasika. Hlavne co jsem se dopidil tak skodlivost teto prisady je pro lidi odhadem udavana pri konzumaci 80 kg uzenin za den takze bezpredmetny.... ale hlavne ze je o cem psat :-))))

  reagovat

  R R
  • Edo E. 7.3.2019 04:44

   Tak si to zer sam. Do mastnych vyrobkov vzdy pchali dusitan iba velkovyrobcovia, aby tak predlzili dobu vyrobkov, aj na ukor zdravia konzumentov. Domace vyrobky nikdo dusitanom netrovil.

   reagovat

   R R
  • Ujo Z. 6.2.2017 22:03

   Existuje podla Vas suvislost medzi dlzkou pouzivania a znizovanim skodlovosti? Fajci (kouri:), konzumuje alkohol a fetuje sa daleko dlhsie ako 100 rokov (let:), takze podla Vasej logiky je to neskodne, pretoze: novinari nemaju o com pisat...

   reagovat

   R R
 • Aleš 19.3.2013 12:00

  Existuje nějaká uzenina bez dusitanu sodného? Mám pocit, že je to snad všude. To si pak člověk nemůže dát nic na pizzu...

  reagovat

  R R
  • Janda 30.3.2013 00:06

   http://www.chemievjidle.cz/sunka/biofarma-sasov-sunka-le-co-ing-jiri-lenc

   reagovat

   R R
  • Janda 30.3.2013 00:04

   Viděl jsem už i šunky, které dusitany nedeklarovaly (viz např. chemievjidle.cz, kde je seznam různých výrobků). Ale moc toho není a bývají dražší.

   reagovat

   R R

Přihlásit