Choroba divočáků již v ČR zabila několik psů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.2.2023   

Několik loveckých psů v ČR uhynulo na Aujeszkyho chorobu, kterou se nakazili od černé zvěře. Nemoc není nebezpečná pro člověka, ale může ohrozit domácí zvířata nebo chovy, které přijdou do styku s nakaženými divokými prasaty nebo konzumují tepelně neupravené maso.

Aujeszkyho choroba se v České republice dlouhodobě nevyskytuje. Každoročně je odhalena v ojedinělých případech psů, případně koček. V chovu prasat se vyskytla naposledy v roce 2004. V prosinci 2022 byla potvrzena u tří psů, kteří při naháňce nebo procházce přišli do přímého styku s divočáky nebo jejich masem.

Původcem Aujeszkyho choroby je herpesvirus, který postihuje nervový systém a dýchací ústrojí. Přenašeči jsou dospělá prasata, mladá ji nepřežijí. Onemocnět může také skot, ovce, kozy, psi, kočky, králíci nebo volně žijící živočichové, upozornila Státní veterinární správa. Přenos probíhá při přímém kontaktu nebo slinami, krví či konzumací masa. Choroba není léčitelná, vakcína neexistuje. Prevencí je zamezit kontaktu psů a domácích zvířat s divokými prasaty a nekrmit je jejich syrovým masem. Velmi důležité je dodržovat pravidla biologické bezpečnosti v chovech.

Koncem roku 2017 bylo zjištěno, že více než pětina divočáků na území ČR má protilátky proti viru Aujeszkyho choroby, což znamená, že se s virem setkali.

Přihlásit