Co se dá skutečně kompostovat?

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.1.2023   

Některé výrobky, označené jako kompostovatelné, se v domácím kompostu nerozloží. Některé mohou být problémem i pro velkokapacitní kompostárny. Americká organizace Consumer Reports tento problém konzultovala s odborníky na odpadové hospodářství, kompostování a zemědělství. Nabízíme vám jejich poznatky.

Stále více jednorázových příborů, kelímků, obalů a dalších produktů má označení „kompostovatelné“. Nelze však přesně zjistit, co lze skutečně dát na domácí kompost. Je také třeba vědět, jak funguje váš kompostér nebo kompostovací systém, protože každé zařízení, stejně jako obyčejný kompost na zahradě, má svá omezení. Pojem kompostovatelnosti odkazuje na proces, při kterém lze organický odpad mikrobiálně rozložit na materiál podobný zemině.

Aby probíhal správně a efektivně, potřebuje určité podmínky. Velké kompostovatelné systémy, provozované v USA obcemi nebo státem, musí splňovat určité bezpečnostní normy. Jsou řízeny profesionály a zvládnou rozložit i velkou část toho, co domácí kompost neumí. Navíc se v nich generují vysoké teploty, které zabíjejí nebezpečné patogeny, jaké by z kompostu na zahradě mohly proniknout do půdy.

Domácí vermikompostovací systém zvládne obvykle méně než zahradní kompost. Mívá menší kapacitu a žížaly v něm se mohou vyhýbat například česneku, cibuli nebo citrusové kůře. Na zahradní kompost lze vyhodit téměř jakýkoliv potravinový odpad, ale neodhazujte do něj kosti, maso, ryby a mléčné výrobky. Vyhýbejte se hůře rozložitelným materiálům a odpadu, který zapáchá a mohl by přitahovat zvířata. Nepatří do něj ani výkaly domácích mazlíčků. Některé z těchto položek mohou obsahovat nežádoucí patogeny. Velkokapacitní kompostovací systémy si poradí s tím, co na domácí kompost nesmí, některé neutralizují také patogeny z výkalů domácích zvířátek.

Nepotravinářské produkty označené jako kompostovatelné se na zahradním kompostu nebo ve vermikompostéru většinou nerozloží. Velkokapacitní kompostovací systémy si s některými z nich poradí lépe, s jinými hůře, a to podle metod a standardů, které používají.

Je nezbytné si zapamatovat, že označení „biologicky rozložitelné“, „biologické“ nebo „vyrobené z rostlin“ nejsou synonymem pro „kompostovatelné“. Biologická rozložitelnost může znamenat například fotodegradabilitu – výrobek obsahuje přísadu, která potřebuje k rozkladu působení slunečního světla, které však do kompostu neproniká. Řada výrobků vypadá jako certifikované kompostovatelné produkty, ale ve skutečnosti k tomu mají daleko. S tímto problémem se potýká řada velkokapacitních kompostovacích systémů. Některé americké státy včetně Kalifornie, Marylandu či Washingtonu proto zakázaly používání termínu „biologicky rozložitelné“ na obalech.

Do obalů se někdy přidávají také látky PFAS, které brání propouštění vody nebo mastnoty. Tyto chemikálie se však přirozenou cestou nerozpadávají, a proto jsou někdy označovány jako věčné chemikálie. Produkty certifikované jako kompostovatelné by neměly obsahovat záměrně přidané PFAS, rezidua PFAS se však mohou do výrobků dostat třeba z barev. To je další důvod, proč se vyhnout obalům bez spolehlivé certifikace v domácím kompostu.

Přihlásit