Test ochran počítače 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2023

Internet dokáže být užitečný, ale také nebezpečný. Nejlepší ochranou je vždy zdravý rozum a opatrnost uživatele. Nikdo ale není dokonalý a na trhu naštěstí existují programy, které vám s ochranou vašich zařízení pomůžou. Po kterém sáhnout? Plní svou funkci i ty bezplatné? Také na tyto otázky odpoví náš aktuální test.

Antiviry v testu

  • antiviry zdarma i placené
  • nejlepší antiviry pro Windows i macOS
  • možnost srovnání antivirů dle celkového hodnocení i výsledků jednotlivých zkoušek
  • Avast, ESET, AVG, Norton a další
  • porovnání antivirů s předinstalovanou ochranou ve Windows a macOS

Hledáte nejlepší antivirus pro svůj počítačI když nejlepší antivirové programy obvykle nacházíme mezi placenými, naše testování odhalilo také několik kvalitních ochran zdarma. Který antivirus byste tedy měli zvolit na systému Windows a který na macOS?

Antivir proti všemu?

V testech antivirových programů každoročně zkoušíme ochranu proti škodlivým programům z různých zdrojů. Naše laboratoř zjišťuje, jak antiviry počítač brání proti hrozbám z USB zařízení, z webu i proti virům, které se již v počítačích nacházejí. Sledujeme také ochranu proti phishingovým stránkám.

Ransomware pod lupou

Jednou z kategorií zkoušek v našem testu je i ochrana proti ransomwaru. Také tentokrát náš test ukázal, že některé antiviry sice ochranu před ransomwarem deklarují, reálně ale před některými viry tohoto druhu neochrání. Narazili jsme však i na programy, kterým se v těchto zkouškách nevedlo přímo špatně, i když u nich výrobci ochranu proti ransomwaru nedeklarují.

Windows Defender vs. konkurence

Do testů pravidelně zařazujeme také základní předinstalované ochrany systémů Windows a macOS. Chceme totiž vědět, jak si operační systémy vedou v boji proti hrozbám bez přidané ochrany a o kolik lepší antiviry třetích stran skutečně jsou. Působivý boj s našimi zkouškami například svádí služba Windows Defender. V našich testech totiž narážíme i na programy, za které zaplatíte více než tisíc korun ročně a které výrazně lepší ochranu nenabízejí.

Nejlepší antivirus pro macOS

Mezi lidmi je rozšířený mýtus o údajné nezranitelnosti macOS. Je pravda, že hrozeb pro tento operační systém kvůli jeho nižšímu tržnímu podílu není tolik. Není ale pravda, že by hrozby neexistovaly. Naše zkoušky navíc každoročně ukazují, že základní ochrana systému macOS počítač dostatečně neochrání. Proto do testu zařazujeme i antivirové programy pro tento operační systém. A můžeme prozradit, že také pro macOS existují i poměrně kvalitní antiviry zdarma.

Antiviry v rukou odborníků

Naše testy jsou víc než recenze. Testovaný software nám nikdy neposkytují výrobci. Stahujeme jej tak jako běžní spotřebitelé. Pokud je placený, platíme za něj. Všechny produkty testujeme v akreditovaných laboratořích a hodnocení vypočítáváme ze zaznamenaných dat. Přečtěte si více o tom, jak pracujeme a jak testujeme antiviry.


placená ochrana pro Windows (porovnat)

bezplatná ochrana pro Windows (porovnat)

placená ochrana pro macOS (porovnat)

bezplatná ochrana pro macOS (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítače 2023 – macOS (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Ochrana počítače 2023 – Windows (19 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Přihlásit