Test myček nádobí 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2023

Přinášíme vám výsledky 18 nově otestovaných vestavných a volně stojících myček. Zaujalo nás, že kvalita mytí v nejpoužívanějších režimech se mezi jednotlivými modely výrazně neliší, a to nehledě na cenovku. Větší rozdíly jsme zaznamenali po stránce sušení. Ekologické programy vám mohou ušetřit i desítky procent nákladů za elektřinu a vodu, počítejte však s tím, že šetrnější mytí se znatelně protáhne.

Myčky nádobí jsou v podstatě evergreenem dTestu. Není divu, tyto spotřebiče vlastní většina domácností. Ušetří především práci. Skutečně kvalitní myčka by se vám ale měla vyplatit i finančně, na mytí totiž obvykle spotřebuje daleko méně vody, než byste potřebovali na ruční oplach.

Naše webová databáze aktuálně čítá na 300 modelů různých typů, značek i cenových kategorií. Snažíme se, aby si každý mohl vybrat podle svých preferencí. Všechny zmíněné výrobky byly specializovanou laboratoří prověřeny podle totožného testovacího programu, jejich výsledky jsou tak srovnatelné. V nejnovějším testu jsme se zaměřili na výrobky s klasickou, 60cm šířkou. 13 myček patří do kategorie vestavné neboli integrované, zbylých pět produktů je volně stojících.

Všechny myčky nádobí musely projít sestavou několika zásadních zkoušek. Testovala se kvalita mytí nádobí (talířů, příborů, nádob, plastových boxů, skleniček, hrnků a dalších) a také schopnost nádobí usušit. Měřila se spotřeba elektrické energie a vody. Zjišťovala se hlučnost, kontrolovala kvalita dílenského zpracování a v neposlední řadě se zkoušela i snadnost obsluhy.

Souboj myček největších značek

Jak píšeme výše, naše webová databáze obsahuje více než 300 modelů. Snažíme se tak, aby si mohl vybrat co největší počet našich čtenářů. Nezapomněli jsme na vestavné, volně stojící a ani na polovestavné modely. Největší zastoupení mají nejpopulárnější myčky s 60cm šířkou, 50 výrobků je úzkých a spotřebitele žijící v menší domácnosti by mohly zaujmout i výsledky několika kompaktních myček, které je možné umístit třeba na kuchyňskou linku.

V aktuálním testu jsou zařazeny myčky značek AEG, Beko, Bosch, Candy, Hoover, Miele, Siemens a Whirlpool. Pokud byste postrádali značku, která vás zajímá, můžete nahlédnout do zmiňované databáze – zde najdete i další známá jména, jako je Amica, Brandt, Electrolux, Eta, Fagor, Gorenje, Grundig, Ikea, Indesit, LG, Mora, Philco, Samsung, Teka či Zanussi.

Co v recenzích myček obvykle nenajdete

Testy myček nádobí probíhají v akreditované laboratoři, pouze tak je možné všem výrobkům zajistit rovné podmínky. Zároveň se však metodologii snažíme nastavit tak, aby průběh zkoušek co nejlépe reflektoval realitu z našich kuchyní. V důsledku toho je na výsledcích patrné, že informace uváděné na energetických štítcích často neodpovídají skutečnosti.

Testy myček jsou značně finančně nákladné, ale jde o jediný způsob, jak srovnat schopnosti mnoha výrobků mezi sebou.

Zajímavosti z testu myček

Velké rozdíly ve spotřebě: Zkoušky spotřeby vody a elektřiny nás vzhledem k energetické krizi velice zajímaly – šlo o nejdůležitější zkoušku hned po testu kvality mytí a sušení. Výsledky spotřeby vody a elektřiny ukázaly, že mezi nejekologičtějšími a nejžravějšími výrobky mohou být rozdíly i v řádu desítek procent. Tento fakt se za rok používání myčky promítne v řádu stovek korun.

Eko režim ušetří: Skutečně velkou úsporu ekologické programy představují po stránce spotřebované elektrické energie. Rozdíl mezi hlavním a eko režimem se běžně pohyboval v desítkách procent.

Na výsledek si počkáte: Relativně šetrný průběh mycích cyklů si myčky kompenzují délkou mytí. Není žádným tajemstvím, že se výrobci ve snaze snížit spotřebu museli uchýlit ke kompromisům, jako jsou poměrně dlouhé mycí cykly v základních režimech. Většina spotřebičů disponuje i rychlejšími programy, slouží však buď k rychlému oplachu lehce zašpiněného nádobí, nebo jde o intenzivní módy, ve kterých ovšem spotřeba povážlivě narůstá.


plně integrované myčky s klasickou šířkou (porovnat)

volně stojící myčky s klasickou šířkou (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Myčky (313 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Přihlásit