Kolegové z Consumer Reports provedli na síti Twitter průzkum obvyklého sušení vlasů. Z odpovědí vyplynulo, že skoro 70 % respondentů nechává umyté vlasy volně uschnout.
Ačkoliv se někdy říká, že vlhké vlasy způsobují bolesti hlavy, podle Matthew Robbinse, předsedy New York State Neurological Society, výzkumy takovou souvislost neprokázaly. Osoby trpící migrénami nicméně mívají na hlavě velmi citlivou pokožku. V jejich případě mohou vlhké vlasy skutečně vyvolat bolesti hlavy. Chodíte-li však spát s mokrými vlasy, studený mokrý polštář může narušit kvalitu spánku, což také vede k bolestem hlavy.
Oba způsoby sušení, tedy fénování i volné schnutí mají své výhody a nevýhody. Pokud nebudete při fénování opatrní, můžete vlasy vysokou teplotou poškodit – budou pak lámavé a budou se jim třepit konečky. Fénování přiměřeně teplým nebo neohřátým vzduchem z bezpečné vzdálenosti je v tomto ohledu bezpečnější. Před fénováním odstraňte přebytečnou vodu z vlasů ručníkem a pak použijte fén nastavený na střední stupeň ze vzdálenosti 15 cm. Ochránit vlasy pomáhají také přípravky pro tepelnou ochranu vlasů. Zvažte použití nepřímého tepla, jako je difuzér nebo sušicí helma. Tahání vlasů kartáčem při fénování může poškodit vlasové folikuly a vlasy pak mohou vypadávat.
Volné schnutí vlasů také přináší rizika. Vlas při kontaktu s vodou nabobtná, a čím déle v takovém stavu zůstane, tím více proteinů potřebuje, aby zůstal neporušený. Pokud neradi používáte fén, nechte vlasy před ulehnutím do postele úplně vyschnout, protože tření o polštář může způsobit třepení konečků.
Nejlepší způsob sušení vlasů závisí na jejich typu, struktuře a účesu. Fénování může přidat styl a objem, ale pokud jsou vlasy poškozené jinými úpravami, volné schnutí je pro ně šetrnější než fénování, kulmování a žehlení.