Kratom – suvenýr nebo droga?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.1.2023   

Spotřebitelé jsou vystaveni nabídkám látek, jež slibují až zázračné nabuzení celého organismu, úlevu od stresu či zlepšení paměti nebo výkonnosti. Mezi takové „hity“ patří i kratom, který se ovšem kuriózně prodává jako sběratelský předmět. Ačkoliv se s těmito povzbuzujícími látkami pojí řada rizik, regulace jejich prodeje a užívání často zaostává. Upozorňujeme na obecnou dostupnost této látky a na šmejdské praktiky jejích prodejců.

Setkali jste se s nekalými praktikami „prodejců suvenýrů“? Potřebujete se poradit? Kontaktujte naši spotřebitelskou poradnu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

Kratom? To neznám…

Pod názvem kratom se zpravidla prodává upravená rostlina s názvem Mitragyna speciosa, popř. výrobky z této rostliny získané. Rostlina pochází zejména z jihovýchodní Asie, kde je využívána tradiční medicínou. Na rozdíl od asijských zemí, kde se kratom užívá v malém množství, např. žvýkáním lístku rostliny, se u nás produkt nejčastěji prodává v koncentrovanější formě prášku (sušená a drcená rostlina), který se konzumuje rozmíchaný ve vodě.

Stimulant rostlinného původu si oblíbili mimo jiné studenti, kteří jej užívají nejčastěji během zkouškového období, aby jim pomohl udržet pozornost při učení. Zjištění odborníků skutečně potvrzují, že v menších dávkách látka může fungovat jako mírný stimulant potlačující únavu, při vyšší konzumaci naopak navozuje účinky podobné opioidům, tedy látkám spíše zklidňujícím a tlumícím. Řada dalších vlivů na lidský organizmus je neprobádaná a potenciálně riziková.

Šmejdské praktiky

Už jsme si zvykli, že někteří prodejci obcházejí zákaz prodeje zboží jeho deklarací za zboží jiného druhu. Stalo se tak například při prodeji klasických žárovek deklarovaných jako tepelné zdroje. Totéž, ale v rizikovější podobě, se děje při prodeji kratomu. Šmejdští prodejci si jsou vědomi, že kratom nemůže být uveden na trh jako potravina, nicméně to pro ně není překážkou. Nabízejí ho totiž jako sběratelský předmět nebo předmět pro výzkumné, studijní či vědecké účely, kdy obal často opatřují informací, že se nejedná o výrobek určený ke konzumaci. Všichni přitom vědí, že to je jenom zástěrka a že skutečným důvodem pro nákup těchto „suvenýrů“ je jejich konzumace.

Upozorňujeme, že bez ohledu na to, za co prodejci kratom vydávají, bude pro účely možného postihu za prodej neschválené potraviny rozhodující celková prezentace výrobku. Pokud prodejce nabízí kratom a např. i) uvede návod ke konzumaci, ii) odkáže na recenze uživatelů, z nichž bude patrná konzumace látky, iii) forma, v jaké je produkt nabízen, svědčí o tom, že je určen ke konzumaci (např. kapsle, čajové sáčky), iv) odkazuje na právní předpisy vztahující se k potravinám nebo třeba v) popisuje účinky konzumace, pak by taková prezentace mohla vystavit prodejce možnému postihu ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce.


Přihlásit