Badyán přidává sladkým i slaným pokrmům a nápojům výraznou chuť i vůni. Jeho plody si zachovávají hvězdicový tvar i v sušené podobě, proto se mu v angličtině říká hvězdicový anýz. Lze jej přidat do polévek, vývarů, masa, ryb, mořských plodů, hub, zeleniny, dezertů, svařáku, šťáv i koktejlů. Má jemně nasládlou a mírně lékořicovou chuť, která se může lišit podle doby sklizně a způsobu zpracování. Například plody sklizené v létě a sušené na slunci jsou větší a sladší než plody ze zimní sklizně. Plody sušené horkým vzduchem mají intenzivnější a komplexnější chuť – pikantní, sladkou, slabě kouřovou, s kyselými tóny.
Badyán lze koupit v celku, mletý nebo v podobě extraktu. Je jednou ze složek etiopské kořenící směsi berbere (spolu s paprikou, mořskou solí, sušenými chilli papričkami, pískavicí, koriandrem nebo kmínem), ale rovněž směsi pěti koření oblíbené v asijské kuchyni (spolu s hřebíčkem, skořicí, sečuánským pepřem a semeny fenyklu). V ájurvédských receptech je uváděn pod názvem chakra phool a je velmi populární v Indii. Výtažek z badyánu se přidává do anýzových sušenek, italských biscotti nebo do likéru sambuca. Badyán se používá také v čínské medicíně pro předpokládaný antivirový a protizánětlivý účinek.
Je důležité znát původ kupovaného badyánu, který by měl být uveden na obalu. Vyhněte se koření z japonského anýzového stromu – je sice aromatické, ale jde o dekorativní odrůdu, která může být toxická.
Badyán lze v pokrmech nahradit anýzem, který má podobnou chuť. Fenykl dodá jídlu náznak lékořicové chutě. Jemně sladko-hořký je například hřebíček.