Jak vybrat teploměr

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.12.2022

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ digitálního osobního teploměru, měli byste zvážit několik základních pouček.

Níže se dozvíte o výhodách, nevýhodách a průměrném cenovém rozpětí různých typů teploměrů. 

Kontaktní digitální teploměry

cca 50–600 Kč

Nejběžnější typ teploměru a dobrá základní volba. Při správném použití by měl poskytovat přesné údaje. Teploměr můžete umístit do podpaží, ale přesnější údaje získáte z úst, kde by měl být umístěn pod jazykem. Jedinou skutečnou nevýhodou tohoto typu teploměru je teoretická nepohodlnost při měření.

Musíte také pečlivě dodržovat pokyny výrobce. Neměli byste pít horký nebo studený nápoj či jíst 30 minut před měřením teploty. Také se neměřte v případě, že jste právě přišli zvenku nebo si zacvičili. Zkuste se vyhnout starým rtuťovým teploměrům – rtuť je toxická a bude těžké ji vyčistit, pokud se teploměr rozbije.

Digitální teploměry do uší

cca 300–3000 Kč

Ušní teploměry se rychle a snadno používají, měření v jejich případě trvá jen několik sekund. Používají infračervenou technologii k měření teploty uvnitř vašeho ucha. 

Pokud zařízení není správně umístěno v uchu nebo pokud se v něm hromadí ušní maz, mohou být naměřené údaje značně nepřesné. 

Modely do uší jsou dražší než digitální teploměry, ale mohou být lepší volbou, pokud chcete rychlé řešení nebo se snažíte změřit teplotu dítěte, které nerado dlouho sedí. Nedoporučují se však pro novorozence.

Některé modely používají jednorázové kryty sondy, které jsou pohodlné, ale relativně nákladné. 

Bezkontaktní (bezdotykové) teploměry

cca 400–3500 Kč

Jak již název napovídá, v případě bezdotykového teploměru nemusíte přístroj přikládat ke kůži ani jej vkládat do úst.

Tyto teploměry používají infračervenou technologii k detekci tepla z povrchu vaší pokožky. Obvykle umějí teplotu naměřit velice rychle.

Bezkontaktní teploměry bývají často dražší než jiné typy, ale pokud hledáte neinvazivní způsob kontroly teploty a chcete se vyhnout zbytečnému čištění teploměru mezi použitími, mohou být dobrou volbou. Pozor však na nepřesnosti některých modelů.

Jak si měřit teplotu?

Ujistěte se, že jakýkoliv teploměr, který používáte, je pořádně vyčištěný. Většinou postačí mýdlo s vodou, v případě ušních teploměrů budete potřebovat suchý hadřík.

Jednotlivé typy teploměrů fungují různými způsoby. Čtení návodů k použití sice může působit jako zbytečnost, přesto však doporučujeme tak učinit. Vyhnete se zbytečným nepřesnostem při měření.

Mnoho uživatelů si měří teplotu pouze v době, kdy stoná. To je ale chyba, zkuste zjistit svou tělesnou teplotu i v době, kdy se cítíte dobře. Získáte tak představu o tom, v jakém intervalu se pohybuje vaše běžná teplota a lépe tak odhadnete okamžik, kdy onemocníte.

Pokud měření podnikáte několikrát denně, dbejte na to, abyste tak činili v konzistentních podmínkách. Vliv na změřenou teplotu může mít teplota místnosti, oblečení, pití či jídlo, ale také nedávná horká koupel.

  • Měření v podpaží: Důležité je teploměr v podpaží držet pevně u těla. Měli byste sedět a zůstat co nejvíce v klidu, i menší pohyby mohou vyvolat selhání měření.
  • Měření v ústech: Kontaktními teploměry lze v ústech měřit poměrně spolehlivě. Před měřením teploměr samozřejmě důkladně vyčistěte. Hrot teploměru vložte pod jazyk, ideálně až ke kořenu (teplota u špičky jazyka je poměrně výrazně nižší), a zavřete ústa. Pokazit měření může i konzumace horkých či studených jídel a nápojů.
  • Měření v konečníku: Zjišťování teploty tímto způsobem bývá přesné. Jde však o metodu, která může být nekomfortní pro děti i dospělé. Zavedení teploměru usnadní potření tučným krémem. Pro správné měření teploty stačí zavést špičku přibližně dva centimetry hluboko. Zvláště velkou pozornost věnujte hygieně.
  • Měření v uchu: Vzhledem k blízkosti ušního kanálu k mozku je snímaná teplota reprezentativním indikátorem teploty tělesného jádra. Pro správné změření zatáhněte za ucho mírně dozadu a nahoru, aby měl senzor teploměru „volný výhled“ na ušní bubínek.
  • Měření na čele: Bezkontaktní teploměr namiřte ze vzdálenosti dvou až tří centimetrů přímo na čelo. Dbejte na to, aby kůže nebyla zpocená nebo špinavá.

Databáze testovaných výrobků

Osobní teploměry (36 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2022


Přihlásit