Jak s citrusy nesníst i pesticidy

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.12.2022   

Citrusové plody mohou obsahovat zbytky pesticidů, které ze z kůry dostanou na dužinu i při loupání. Jak tomu zabránit? Nabízíme vám rady dánské organizace Fobrugerrådet Tænk.

Mandarinky, klementinky, pomeranče a další citrusy patří k druhům, které nejčastěji obsahují rezidua pesticidů, které se na plantážích používají k ochraně před hmyzem, plísněmi a plevely. Rozprášené látky se usazují převážně na slupkách. Dánský úřad pro kontrolu potravin a potravinový institut DTU v roce 2020 našli rezidua pesticidů v 42 ze 43 zkoumaných pomerančů a v 35 z 36 zkoumaných klementinek a mandarinek. Všechny plody byly vypěstovány konvenčním způsobem.

Pokud se chcete vyhnout pesticidům v citrusech, kupujte bio výrobky. Testy zpravidla nenacházejí škodlivé chemikálie tohoto typu v exotických bio plodech.

Zůstatky pesticidů se vyskytují zejména na slupkách. Ty jsou navíc ošetřeny voskem, který je chrání před plísněmi. Sám o sobě není škodlivý, ale brání otření nebo omytí pesticidů. Chcete-li použít kůru, kupujte pouze bio citrusy. Pamatujte, že limity pesticidových reziduí se stanovují na dužinu a neplatí pro kůru.

Pesticidy z kůry ulpívají při loupání také na prstech. Proto si po oloupání citrusu vždy důkladně umyjte ruce a teprve poté se věnujte dužině plodu. Pokud aranžujete citrusy s dalšími potravinami, které se konzumují se slupkou nebo nejsou zabalené, jako například jablka nebo čokoláda, citrusy předem pečlivě omyjte.

Přihlásit