LEDky, nebo klasické svíčky?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.12.2022   

Obyčejné svíčky i žárovky LED mají své výhody i nevýhody. Svíčky znečišťují ovzduší, zatímco baterie z osvětlení LED mohou znečišťovat životní prostředí. Oběma typům osvětlení se blíže věnovala dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk.

Hořící svíčka může zhoršit kvalitu vzduchu v interiéru. Podle dánské agentury pro ochranu životního prostředí zapálené svíčky stojí za více než polovinou škodlivin v ovzduší domácností v průběhu svátků.  Škodlivé částice sazí mohou způsobit například podráždění dýchacích cest nebo bolesti hlavy. Proto je lepší omezit jejich použití v uzavřených místnostech. Aromatizované svíčky mají dráždivější účinky než nearomatizované.

Máte-li možnost, vyberte si svíčky s ekologickým označením a omezenou tvorbou sazí. Když hoří více svíček blízko sebe, tvorba sazí se zvyšuje. Udržujte knot krátký, protože dlouhý hoří větším plamenem, ze kterého se šíří více sazí. Když začne svíčka viditelně kouřit, zhasněte ji a vyměňte. Používejte zhášedlo, které knot zmáčkne a zabrání, aby kouřil. Důkladně větrejte.

Pro udržení kvalitnějšího ovzduší v místnosti jsou vhodnější světla LED, protože netvoří částice sazí. Existuje osvětlení LED do interiéru i exteriéru. Led svíčky mohou mít dokonce mihotavý plamen či být vyrobeny z vosku. Mají nízkou spotřebu energie. Nevýhodou jsou baterie, které mohou škodit životnímu prostředí. Když si vyberete kvalitní produkt s možností vyměnit baterie, vydrží vám déle. Je-li to možné, používejte dobíjecí baterky. Nezapomínejte na správnou recyklaci použitých baterií – vyhoďte je do speciálního kontejneru nebo je odneste do obchodu, který se postará o jejich následnou likvidaci.

Přihlásit