Téměř polovina testovaných laků na nehty obsahovala nežádoucí chemii

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.12.2022   

Hned 12 z 26 chemicky analyzovaných laků na nehty může obsahovat hormonální disruptory nebo látky škodící životnímu prostředí. Přinášíme shrnutí výsledků dánského testu.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala 26 laků na nehty na obsah nežádoucích chemikálií škodících zdraví nebo životnímu prostředí. Zahrnuty byly značky Benecos, Chanel, CND, Depend, Dior, Ecooking, Essence, Essie, Gosh, Herôme, Idun Minerals, Isadora, Kure Bazaar, Manucurist Paris, Mavala, Max Factor, Maybelline, Nailberry, Nailkind, OPI, Rimmel, Rituals, Sephora, Tromborg, W7 a Zarko Beauty (Oli). Deset vzorků obdrželo nejhorší hodnocení kvůli obsahu látek, které mohou narušit hormonální rovnováhu organismu. Šlo o UV filtry benzofenon-1 a oktokrylen a látky trifenylfosfát a methylparaben. Dva vzorky obsahovaly alergenní pryskyřiční látku kalafunu, která může při kontaktu s pokožkou vyvolat alergickou reakci.

Samotný lak na nehty neskýtá bezprostřední nebezpečí. Spolu s dalšími nežádoucími chemikáliemi z řady výrobků denní spotřeby však může vytvořit koktejlový efekt, tedy zvýšit celkovou expozici organismu škodlivým látkám a poškodit zdraví. Pokud vám používaný lak působí kožní problémy, přestaňte ho používat a poraďte se s alergologem. Obecně je lepší, když lak zůstane pouze na nehtech a nepřijde do styku s pokožkou, protože přes ni se do těla dostává více škodlivin.

Výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Přihlásit