Vejce nezatracujte, organismus je potřebuje

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.12.2022   

Vejce má řadu nutričních výhod a rozhodně se nejedná o nezdravou potravinu, ani kvůli obsahu cholesterolu. Dvě vejce denně zdravému člověku spíše prospějí.

Vejce byla dlouho kvůli vysokému obsahu cholesterolu považována za nezdravá. Pravda však není tak jednoznačná. Vědecké studie z posledních let roli vajec v jídelníčku rehabilitovaly. Je pravda, že vejce obsahují cholesterol (v žloutku 398 mg na 100 g). Cholesterol z jídla však není problém sám o sobě. Riziko kardiovaskulárních onemocnění zvyšuje nadbytek cholesterolu v krvi, hypercholesterolémie.

Cholesterol ze stravy má ovšem malý vliv na krevní cholesterol, který se tvoří převážně v játrech. Když metabolismus funguje správně, je množství cholesterolu syntetizovaného organismem a cholesterolu z potravin v rovnováze. Konzumace vajec v rozumném množství proto není hrozbou pro zdravého člověka. Naopak, tělo potřebuje cholesterol k tvorbě vitamínu D, několika hormonů a stavbě buněk.

Někteří badatelé jsou obezřetnější. Výsledky americká studie z roku 2019 zveřejněné v lékařském časopise JAMA naznačují, že existuje souvislost mezi konzumací vajec a dalších potravin s vysokým obsahem cholesterolu a výskytem kardiovaskulárních onemocnění. Montreal Heart Institute proto doporučuje omezit konzumaci na „méně než 3–4 vejce týdně“. 

Podle francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir je ovšem nutné brát výsledky amerických studií s rezervou, protože strava Američanů je mnohem nezdravější než jídelníček Evropanů, obsahuje příliš cukru a nasycených mastných kyselin. Přesto by také podle evropských vědců osoby ve špatném zdravotním stavu, s cukrovkou nebo kardiovaskulárními chorobami a ti, kteří mají potíže s regulací hladiny cholesterolu v krvi, měli být obezřetní. Naopak zdravé osoby, děti a dospívající, ale také senioři, kteří mají vyšší potřebu bílkovin, mohou bez obav konzumovat dvě vejce denně.

Vejce jsou bohatým zdrojem bílkovin – dvě vejce pokryjí skoro polovinu denní potřeby. Obsahuje osm esenciálních aminokyselin, které organismus neumí vyrobit, nezbytných pro syntézu bílkovin. Bílek poskytuje značné množství vitamínů skupiny B, zejména B12 a cholin. V žloutku jsou vitaminy A, B, D, E a K. Vejce dodávají organismu minerály a stopové prvky – 2 vejce pokryjí 20–30 % denní potřeby železa, jódu, selenu a fosforu. Ve vejcích je málo sacharidů, a tudíž málo kalorií. Mají nižší dopad na životní prostředí než maso a jsou mnohem levnější.

Přihlásit