Jak testujeme vestavné trouby

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení:

  • ohřev a pečení: 50 %
  • spotřeba el. energie: 20 %
  • obsluha: 20 %
  • hlučnost: 5 %
  • bezpečnost: 5 %

Limity hodnocení

Některá hodnocení mohou být limitována. Celkové hodnocení je limitováno výsledkem zkoušky bezpečnosti.

Ohřev a pečení

Předehřev trouby: Hodnotili jsme čas potřebný k zahřátí prázdné trouby z pokojové teploty o 155 K při horkovzdušném režimu a o 180 K při běžném ohřevu (horní a spodní). Pokud trouba měla rychlý předhřev (boost), testovaly se obě varianty. Zároveň jsme zaznamenávali spotřebu elektrické energie. Zkouška probíhala v souladu s normou ČSN EN 60350-1.

Přesnost nastavení teploty: Testujeme po stabilizaci prázdné trouby v konvenčním a horkovzdušném režimu a kontrolujeme celkem čtyři hodnoty: 80 °C, 150 °C, 200 °C a maximální možnou.

Stabilita teploty: Měříme intervaly regulace teploty v roztopené troubě a zaznamenáváme, k jak velkému teplotnímu rozdílu dochází během pečení. Testujeme ve stejných režimech jako přesnost nastavení.

Kuře: Čerstvé kuře o hmotnosti přibližně 1800 g (+/- 200 g) jsme pekli podle instrukcí v návodu. Při pečení jsme nepoužili žádný tuk, sůl ani dochucovadla.

Piškotový dort: Na upečení korpusu jsme použili 100 g pšeničné mouky, 100 g kukuřičné mouky, 3 g prášku do pečiva, 150 g cukru, 3 vejce a 30 ml vody. Dort jsme pekli samotný a také jako dva korpusy na dvou úrovních nad sebou. Test probíhal podle normy IEC 60350-1.

Malé koláčky: Na upečení 30 až 40 koláčků jsme použili 340 g másla, 340 g cukru, 300 g vajíček, 450 g pšeničné mouky, 15 g prášku do pečiva a 6 g soli. Test koláčků probíhal podle normy IEC 60350-1, aby bylo možné hodnotit rovnoměrnost zbarvení a distribuci tepla horizontálně i vertikálně. Koláčky jsme pekli na dvou plechách nad sebou.

Sněhové pusinky: Připravili jsme pusinky ze 4 vaječných bílků, 250 g cukru a špetky soli. Pekli jsme dvakrát, při konvenčním ohřevu a při horkém vzduchu.

Efektivita grilu: Trouba byla předehřáta podle instrukcí v návodu ke grilování (případně pět minut na maximální teplotou pro grilování) a pak do ní byl vložen rošt pokrytý bílým toustovým chlebem. Test byl opět proveden podle normy ICE 60350-1. Měřili a hodnotili jsme efektivní grilovací zónu.

Spotřeba elektrické energie

Měřili jsme spotřebu energie v průběhu fáze předehřevu trouby a u všech praktických zkoušek. Zajímala nás také spotřeba elektřiny v pohotovostním režimu (stand-by), samostatně a při odloženém pečení. U pyrolytických trub též měříme spotřebu elektřiny během čisticího programu.

Obsluha

Hodnocení zahrnuje práci s kontrolním panelem, nastavení časovače, ovládání základních režimů i programovatelných funkcí, manipulaci s dvířky, viditelnost do trouby v průběhu pečení, vkládání a vyjímání pokrmů, celkovou údržbu trouby a její čištění a také posouzení návodu k použití.

U pyrolytických trub taktéž měříme délku trvání a hodnotíme účinnost pyrolytického cyklu. Pro tyto účely si nejprve vytvoříme nečistotu složenou z tuku a výpeku. Tu pak aplikujeme na šesti místech v troubě a při nejvyšší teplotě necháme připéci. Nakonec spustíme pyrolytický cyklus a po jeho dokončení ověřujeme, jak kvalitně trouba nečistoty na různých místech spálila.

Hlučnost

Hodnotí tři osoby v průběhu předehřívací fáze v režimu horký vzduch a poté při fázi ochlazení se zapnutým ventilátorem.

Bezpečnost

Testy bezpečnosti částečně vycházejí z normy EN 60335-2-6. Skládaly se ze zkoušek elektrické, mechanické a tepelné bezpečnosti.

Zkouška elektrické bezpečnosti posuzuje ochranu spojenou s elektrickým proudem a také přítomnost bezpečnostního značení. Mechanická zkouška ověřuje v souladu s normou bezpečnost používání jednotlivých pater a polic v troubě, včetně vysouvání roštů. Při testu tepelné bezpečnosti měříme teplotu povrchu různých částí trouby (skleněných dvířek, kontrolního panelu a ovládacích prvků, madla), a to při praktických zkouškách pečení a také při pyrolytickém čištění (u trub bez pyrolýzy během grilování).

Parní trouby

V případě trub s parní funkcí testovací program rozšiřujeme ještě o zkoušky pečení v páře, případně v kombinaci páry a dalšího programu. Zkušebními pokrmy jsou bílý francouzský chléb z vody, mouky a droždí; pudinkový krém z mléka, vajec a cukru; brokolice; filety z lososa se zeleninou.

Text „Jak testujeme“ zobrazuje nejnovější testovací program. „Jak testujeme“ pro výrobky testované podle starších testovacích programů naleznete u příslušného článku s testem.

Přihlásit