Do ČR se vrátil africký mor prasat. Pro prasata je smrtící, člověka neohrožuje

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.12.2022   

Na začátku prosince byl v České republice potvrzen výskyt afrického moru prasat. Infekce ohrožuje prase domácí i divoké, ale není přenosná na lidi či další živočichy.

Africký mor prasat se projevuje velmi vysokou horečkou a vyznačuje se téměř 100% úmrtností. Zvířata jsou unavená, těžce dýchají, nežerou, mají krvavý průjem a zvrací. Virus se šíří přímým kontaktem, ale rovněž krmivem, vodou a infikovanými předměty.

V ČR nebyl africký mor potvrzen od dubna 2018, v Polsku se nicméně vyskytuje dlouhodobě. Nakažené divoké prase vyšetřené ve Státním veterinárním ústavu Praha uhynulo právě nedaleko polských hranic v Libereckém kraji. Od roku 2014 se v rámci plošného monitoringu na celém území celé ČR vyšetřují všechna uhynulá divoká prasata.

Státní veterinární správa kvůli nálezu zavádí mimořádná veterinární opatření. V tzv. pásmu infekce o ploše cca 200 km2 je zpřísněný odborný dozor, zakázaný lov divočáků a omezený pohyb osob. Ruší se zóna intenzivního odlovu prasat divokých u severních hranic. Situace se dotkne také všech chovatelů a zpracovatelů masa v okolí. Důležité je především ochránit chovy prasat domácích.

Přihlásit