Ženy jsou při koupi ojetého vozu obezřetnější než muži

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.12.2022   

Zpráva o stavu vozidla výrazně snižuje riziko při nákupu ojetého vozu. Ženy ji vyžadují častěji než muži, proto jsou pak s autem spokojenější.

Průzkum společnosti Norstat na zakázku spotřebitelské organizace Forbrukerrådet, který proběhl v říjnu 2022, ukázal, že používání zprávy o stavu vozidla z druhé ruky a pozorné čtení smlouvy o koupi vedou k větší spokojenosti kupujících. Podle zjištění průzkumu celkem 84 % kupujících podepsalo smlouvu s prodávajícím, ale pouze 56 % obdrželo zprávu o stavu a bylo mezi nimi více žen než mužů. Forbrukerrådet dostává ročně přes 5000 dotazů spojených s ojetými vozy. Mnoha problémům lze podle organizace předcházet již při samotné koupi.

Zpráva o stavu ojetého vozu nebo zvlášť vypracovaný formulář o technickém stavu vozidla by měl pokrýt všechny důležité body, které jsou nezbytné pro poskytnutí úplné informace o stavu auta. Kupující z nich může vyčíst, jaký typ údržby zvolit a jaké případné problémy lze v budoucnu očekávat. U aut z druhé ruky je to důležité, protože ani při pozorném prohlédnutí a testovací jízdě není vždy jednoduché zaznamenat možné závady. Důkladná zpráva nebo protokol obsahuje nejen posouzení technického stavu, ale je také dokumentem o nabízeném zboží. Přináší výhody také prodejci. Ten si jej sice musí objednat a zaplatit, ale získá tak velmi dobrou pojistku pro případ, že se vozidlo brzy po prodeji porouchá a nový majitel jej bude reklamovat. V Norsku si lze objednat různá posouzení, od všeobecného po důkladnou a podrobnou kontrolu každé součástky.

Údržba, opotřebení a stárnutí auta nelze reklamovat, pokud se záruka prodejce nevztahuje i na takové vady. U starších ojetin je vždy zvýšené riziko nepředvídaných nákladů. Tím spíše platí, že majitel nesmí zanedbat pravidelnou údržbu.


Přihlásit